.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

E-zwolnienie wypisze asystent

Dziennik Gazeta Prawna (2018-10-22), autor: Agata Szczepańska, oprac.: GR

Od 23 października br. elektroniczne zwolnienie w imieniu lekarza będą mogli wystawiać ratownicy, pielęgniarki i sekretarki medyczne. ZUS rozpoczyna właśnie dla nich szkolenia. Jednak lekarze wciąż są niechętni temu rozwiązaniu – donosi Dziennik Gazeta Prawna.
 
Elektroniczne zwolnienia to wciąż gorący temat. Sprzeciw budzi obligatoryjność i rezygnacja z papierowej formy. Pod naciskiem lekarzy terminy ich wprowadzenia przesuwano, ostatnio z 1 lipca na 1 grudnia br., zapowiadając jednak, że jest to data ostateczna. Na mocy ustawy z 13 września 2018 r. o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa… (Dz.U. poz. 1925), wystawianie e-zwolnień umożliwiono asystentom, czyli osobom wykonującym zawód medyczny lub czynności pomocnicze przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych.

Osoba taka musi posiadać zarejestrowane konto na Platformie Usług Elektronicznych ZUS i być wpisana do Rejestru Asystentów Medycznych, dostępnym od 23 października pod adresem www.ram.rejestrymedyczne.csioz.gov.pl. Swój profil na platformie ZUS musi mieć również lekarz, w którego imieniu e-ZLA będzie wystawiał asystent.

Osoby zainteresowane szkoleniami powinny skontaktować się z najbliższą placówką ZUS.

Mimo wprowadzenia asystentów lekarze rodzinni wciąż sprzeciwiają się wprowadzeniu e-zwolnień. Twierdzą, że wielu z nich nie jest gotowych na taką zmianę. Przy ostatnim aneksowaniu umów z NFZ przedłużyli je tylko do końca listopada, licząc na dalsze negocjacje. Domagają się nie tylko pozostawienia fakultatywności, ale także dodatkowych środków na wyposażenie gabinetów w odpowiedni sprzęt.

W zeszłym tygodniu lekarze z Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia i Porozumienia Zielonogórskiego spotkali się z przedstawicielami resortów zdrowia i rodziny oraz NFZ i ZUS. Mimo rozbieżnych stanowisk obie strony chcą kontynuowania rozmów – twierdzą lekarze i przyznali, że MZ dostrzega konieczność dofinansowania placówek.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 22 października 2018 r.
dodano: 2018-10-22 11:18Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.