.
W bazie wiedzy znajduje się  3966  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Matka i ojciec w świadectwie pracy bez zgody pracownika

Dziennik Gazeta Prawna (2018-10-25), autor: Anna Borysewicz, oprac.: GR

Czy zgodnie z RODO pracodawca musi uzyskać zgodę swojego pracownika na umieszczenie imion jego rodziców w świadectwie pracy? – pyta czytelnik Dziennika Gazety Prawnej.
 
Jak odpowiada ekspertka współpracująca z DGP - zgodnie z art. 88 ust. 1 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych państwa członkowskie mogą zawrzeć w swoich przepisach lub w porozumieniach zbiorowych bardziej szczegółowe przepisy mające zapewnić ochronę praw i wolności w razie przetwarzania danych osobowych pracowników w związku z zatrudnieniem, w tym m.in. do celów rekrutacji, wykonania umowy o pracę, a także zakończenia stosunku pracy. Takim przepisem uszczegóławiającym jest m.in. art. 221 par. 1 i 2 kodeksu pracy. Ustawodawca przyjął w nim zamknięty katalog informacji, jakich pracodawca może żądać od kandydata do pracy oraz pracownika, co niewątpliwie służy ochronie praw i wolności tych osób w związku z zatrudnieniem. Udostępnienia danych wykraczających poza ten katalog można domagać się tylko wtedy, gdy obowiązek ich podania wynika z odrębnych przepisów.

Na podstawie art. 221 par. 2 k.p. w zw. z par. 1 pkt 2 k.p. pracodawca ma prawo żądać podania przez pracownika imion jego rodziców, a ten zobligowany jest je przekazać. Zgodnie zaś z pomocniczym wzorem świadectwa pracy, zamieszczonym w załączniku do rozporządzenia w sprawie świadectwa pracy, trzeba w nim umieścić m.in. imiona rodziców zatrudnionego. Jest to niezbędne do wypełnienia obowiązku prawnego ciążącego na pracodawcy, czyli do wydania podwładnemu prawidłowego świadectwa pracy w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy (art. 97 k.p.). Przetwarzanie przez zatrudniającego imion rodziców pracownika odbywa się więc na podstawie powszechnie obowiązujących przepisów, co zgodnie z art. 6 ust. 1 lit. c RODO jest samodzielną przesłanką legalizującą przetwarzanie tych danych osobowych (bo jest to niezbędne do wypełnienia obowiązku prawnego ciążącego na pracodawcy). Pracodawca nie musi zatem uzyskać zgody (byłego) pracownika na umieszczenie imion jego rodziców w świadectwie pracy.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 25 października 2018 r.
dodano: 2018-10-25 11:12







Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.