.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Spółkę jawną można rozwiązać bez przeprowadzania likwidacji

Dziennik Gazeta Prawna (2018-10-30), autor: Marcin Borkowski, oprac.: GR

Jeżeli wspólnicy zdecydują się rozwiązać spółkę jawną, to co do zasady muszą przeprowadzić jej likwidację. Trwa ona jednak zazwyczaj dość długo. Czy w związku z tym wspólnicy mogą uzgodnić inny sposób zakończenia działalności spółki jawnej? – pyta czytelnik Dziennika Gazety Prawnej.
 
Jak odpowiada ekspert współpracujący z DGP - postępowanie likwidacyjne nie jest jedynym sposobem zakończenia działalności spółki jawnej. Sami wspólnicy mogą bowiem zadecydować, jak zakończyć jej funkcjonowanie. Potwierdził to Sąd Apelacyjny w Warszawie w wyroku z 10 kwietnia 2018 r. (sygn. akt V ACa 347/17). Zdaniem sądu nie jest konieczne, aby majątek spółki zawsze był dzielony przez likwidatora.

Taki podział mogą przeprowadzić wspólnicy, zawierając stosowne porozumienie. Majątek zlikwidowanej spółki pozostały po zaspokojeniu wszystkich jej długów traktuje się jak należący do wspólników. Mogą oni zatem ustalić sposób jego podziału, a także zasady zaspokojenia wierzycieli. Może to sprowadzać się do podziału majątku w naturze między wspólników bez konieczności jego spieniężenia. Ponadto możliwe jest zadysponowanie majątkiem w ten sposób, że dokonuje się zbycia przedsiębiorstwa spółki czy jego zorganizowanej części. Poza zbyciem przedsiębiorstwa wspólnicy mogą przenieść niektóre aktywa do istniejącej lub utworzonej innej spółki.

W uchwale o rozwiązaniu spółki bez przeprowadzenia likwidacji wspólnicy powinni wskazać osoby, które przejmują prawa i obowiązki tego rozwiązanego podmiotu. Jeżeli w uchwale brak wyraźnego postanowienia, kto jest takim sukcesorem, to za następców prawnych spółki, do czasu rozliczenia się jej z innymi uczestnikami obrotu, powinni być uznani wszyscy wspólnicy. Spółka jako uczestnik obrotu gospodarczego nie może bowiem zniknąć z dnia na dzień bez szkody dla bezpieczeństwa tego obrotu.

Porozumienie o podziale pozostałego majątku byli wspólnicy mogą też zawrzeć po wykreśleniu spółki z rejestru. Stanowi ono dyspozycję współwłaścicieli dotyczącą majątku pozostałego po spółce. Był on bowiem wyodrębniony z majątku wspólników jedynie na okres funkcjonowania spółki w celu ochrony jej wierzycieli.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 30 października 2018 r.
dodano: 2018-10-30 10:25Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.