.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Święto 12 listopada może mieć wpływ na ekwiwalenty za urlop

Dziennik Gazeta Prawna (2018-11-05), autor: Iwona Jaroszewska-Ignatowska, oprac.: GR

Istnieje ryzyko, że wolny dzień 12 listopada br. będzie miał wpływ na wypłacane w tym roku ekwiwalenty za niewykorzystane urlopy wypoczynkowe – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.
 
Liczba świąt w roku kalendarzowym wpływa na wysokość wypłacanego w danym roku ekwiwalentu pieniężnego. Przy jego obliczaniu stosuje się bowiem tzw. współczynnik urlopowy, który jest ustalany odrębnie na każdy rok. Współczynnik ten się zmieni, jeśli w tym roku zostanie dodane jeszcze jedno święto. To z kolei spowoduje wzrost ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop.

Współczynnik urlopowy wylicza się, odejmując od liczby wszystkich dni w danym roku kalendarzowym łączną liczbę przypadających w nim niedziel, świąt oraz dni wolnych od pracy wynikających z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, a otrzymany wynik dzieli się przez 12 (par. 19 ust. 2 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop – Dz.U. z 1997 r. nr 2, poz. 14).

Obliczony na 2018 r. współczynnik urlopowy wynosi 20,92.

[365 dni roku – (52 niedziele + 10 dni świątecznych + 52 dni wolne)] : 12 = 20,92.

Jeśli dojdzie jedno święto, współczynnik urlopowy wyniesie 20,83.

[365 dni roku – (52 niedziele + 11 dni świątecznych + 52 dni wolne)] : 12 = 20,83.

Obliczając ekwiwalent, dzieli się przez ten współczynnik sumę miesięcznych wynagrodzeń pracownika. Potem otrzymaną kwotę dzieli się przez liczbę odpowiadającą dobowej normie czasu pracy pracownika i tak wyliczony ekwiwalent za jedną godzinę urlopu mnoży się przez liczbę godzin niewykorzystanego urlopu.

Zmiana współczynnika spowodowana dodaniem jednego święta prowadzi zatem do tego, że ekwiwalent jest wyższy niż przy obecnym współczynniku.

Choć nie generuje to dużych kwot, rodzi niepokój. Rośnie bowiem ryzyko, że przy dużej skali fluktuacji pracowników wpłynie to na koszty, a działom personalnym przysporzy pracy.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 5 listopada 2018 r.
dodano: 2018-11-05 10:45Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.