.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Sąd doręczy pismo na adres z CEIDG

Dziennik Gazeta Prawna (2018-11-06), autor: Leszek Jaworski, oprac.: GR

Uzyskałem nakaz zapłaty wydany w stosunku do kontrahenta, który obecnie ma zawieszoną działalność gospodarczą. Sąd uchylił jednak postanowienie w sprawie nadania klauzuli wykonalności temu nakazowi. Rozstrzygnięcie to było spowodowane tym, że przywrócono przedsiębiorcy termin do wniesienia sprzeciwu. Sąd uznał, że korespondencja sądowa powinna być doręczana pozwanemu na adres wskazany przez niego w sprzeciwie od nakazu zapłaty, a nie na adres podany przez niego w CEIDG. Czy rzeczywiście korespondencja ta powinna być wysyłana na adres wskazany w sprzeciwie? – pyta czytelnik Dziennika Gazety Prawnej.
 
Nie – odpowiada ekspert współpracujący z DGP. Przedsiębiorcom wpisanym do CEIDG pisma procesowe doręcza się na adres ujawniony w tym rejestrze. Bez znaczenia jest to, że pozwany w tym czasie przebywa gdzie indziej lub że jego działalność gospodarcza była zawieszona. Artykuł 133 par. 2a kodeksu postępowania cywilnego (dalej: k.p.c.) mówi jednoznacznie, że pisma procesowe przedsiębiorcom wpisanym do CEIDG doręcza się na adres udostępniany w tym rejestrze.

Wskazać przy tym należy, że w ocenie Sądu Okręgowego w Toruniu, wyrażonej w postanowieniu z 6 września 2018 r. (sygn. akt VI Gz 162/18), osoba, która zawiesiła działalność gospodarczą, w dalszym ciągu ma status przedsiębiorcy. Sąd ten podkreślił, że ani nieobowiązująca już ustawa o swobodzie działalności gospodarczej, ani nowa ustawa ‒ Prawo przedsiębiorców nie czyni wobec niego wyjątku od zasady doręczeń w postępowaniu cywilnym, uregulowanej w art. 133 par. 2a k.p.c. Należy zatem pamiętać, że również w sytuacji zawieszenia działalności gospodarczej przedsiębiorca powinien zadbać, by w CEIDG podany był jego aktualny adres, pod którym przebywa i odbiera skierowaną do niego korespondencję.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 6 listopada 2018 r.
dodano: 2018-11-06 10:40Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.