.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

PKWiU oraz stawki VAT w 2019 r. bez zmian, handlowy nie wcześniej niż za rok

Dziennik Gazeta Prawna (2018-11-07), autor: Łukasz Zalewski, oprac.: GR

W przyszłym roku stawki 8 proc. i 23 proc. VAT zostaną utrzymane. Rząd nie wyklucza obniżki w przyszłości, pod warunkiem że pozwolą na to finanse publiczne. Jeszcze przez rok nie będzie pobierany podatek od handlu – donosi Dziennik Gazeta Prawna.
 
Tak wynika z dwóch projektów przyjętych przez Radę Ministrów. Pierwszy zakłada, że na dotychczasowym poziomie pozostaną stawki 8 proc. i 23 proc. VAT oraz stawki zryczałtowanego zwrotu podatku dla rolników ryczałtowych i ryczałtu dla podatników świadczących usługi taksówek osobowych. Ministerstwo Finansów tłumaczy, że obniżka będzie możliwa dopiero, gdy pozwoli na to stan finansów publicznych. Projekt zakłada, że kluczowe tu będą dwa warunki:

- spadek długu publicznego (pomniejszonego o gotówkę, którą gromadzi MF na swoich kontach) poniżej 43 proc. PKB oraz

- spadek poziomu sumy kontrolnej (różnica między deficytem całego sektora publicznego i 1 proc. PKB) poniżej 6 pkt proc.

Zmiana ustawy o VAT jest jednak konieczna, bo z obecnej wynika że stawki 8 i 23 proc. obowiązują do 31 grudnia 2018 r.

Rząd przyjął też projekt nowelizacji ustawy o sprzedaży detalicznej (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1325). Zakłada on zawieszenie tej daniny do końca 2019 r. Trybunał Sprawiedliwości UE wciąż nie orzekł, czy polskie regulacje są zgodne z unijnymi. A od orzeczenia TSUE zależy, czy w ogóle podatek od sprzedaży może być w Polsce pobierany.

Znowelizowane ma zostać również rozporządzenie w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług. Z wykazu prac legislacyjnych wynika, że rząd chce wydłużyć stosowanie obecnej klasyfikacji PKWiU (2008) do celów podatkowych, w tym VAT i podatku dochodowego, do końca 2019 r. Jest to związane z pracami MF nad nową matrycą stawek VAT. Miałaby ona wejść w życie od 1 stycznia 2020 r.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 7 listopada 2018 r.
dodano: 2018-11-07 11:33Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.