.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Czy wdowa, która odzyskała zdolność do pracy, traci prawo do renty rodzinnej

Dziennik Gazeta Prawna (2018-11-08), autor: Anna Borysewicz, oprac.: GR

ZUS przyznał mi rentę inwalidzką z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Pięć lat później zmarł mój mąż (miałam wówczas 48 lat) i nabyłam prawo do renty rodzinnej. W październiku 2018 r. lekarz orzecznik stwierdził, że nie jestem już całkowicie niezdolna do pracy, i cofnął mi rentę rodzinną. Czy decyzja ZUS jest słuszna? – pyta czytelniczka Dziennika Gazety Prawnej.
 
Jak odpowiada ekspertka współpracująca z DGP - prawo do renty rodzinnej nabywa wdowa, która skończyła 50 lat lub stała się niezdolna do pracy po śmierci męża, nie później jednak niż w ciągu pięciu lat od jego śmierci lub od zaprzestania wychowywania co najmniej jednego z dzieci, wnuków lub rodzeństwa uprawnionego do renty rodzinnej po zmarłym mężu, które nie osiągnęło 16. roku życia, a jeżeli kształci się w szkole ‒ 18 lat, lub gdy sprawuje pieczę nad dzieckiem całkowicie niezdolnym do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolnym do pracy, uprawnionym do renty rodzinnej. Jak zaś stwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z 5 września 2018 r., sygn. akt I UK 258/17, wdowa, która nie spełnia kryterium wiekowego ani nie wychowuje małoletniego lub niepełnosprawnego dziecka, ale uzyskała rentę rodzinną z powodu bycia niezdolną do pracy w chwili śmierci męża, traci do niej prawo, gdy ZUS uzna, że może już pracować.

Opierając się więc na interpretacji zaprezentowanej w wyroku SN, można stwierdzić, że opisana decyzja ZUS jest słuszna. W dniu śmierci męża żona nie miała bowiem ukończonych 50 lat. Nie wychowuje ona również dziecka małoletniego albo takiego, które jest całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolne do pracy, ale uprawnione do renty rodzinnej.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 8 listopada 2018 r. 
dodano: 2018-11-08 10:56Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.