.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Wolne 12 listopada przesuwa termin zapłaty składek

Dziennik Gazeta Prawna (2018-11-08), autor: Joanna Śliwińska, oprac.: GR

Wszystko za sprawą weekendu i dodatkowego dnia wolnego, dzięki czemu na uregulowanie należności wobec ZUS będzie aż o trzy dni więcej – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.
 
Wszystko wskazuje na to, że 12 listopada będzie dniem wolnym od pracy. Na dzień zamykania numeru ustawa wróciła do Sejmu po poprawkach Senatu i musi być jeszcze podpisana przez prezydenta. Jeśli tak się ostatecznie stanie, to zmieni się m.in. termin zapłaty składek do ZUS. Zgodnie z zasadą ogólną wynikającą z ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (dalej: ustawa systemowa) płatnik ma obowiązek przesyłać w tym samym terminie deklarację rozliczeniową, imienne raporty miesięczne oraz opłacać składki za dany miesiąc, nie później niż:

- do 10. dnia następnego miesiąca ‒ osoby fizyczne opłacające składkę wyłącznie za siebie;

- do 5. dnia następnego miesiąca ‒ jednostki budżetowe i samorządowe zakłady budżetowe;

- do 15. dnia następnego miesiąca ‒ pozostali płatnicy.

10 listopada wypada w sobotę. Trzeba więc zastosować zasadę z art. 12 ust. 5 ordynacji podatkowej, którą w tym przypadku stosuje się posiłkowo. Zgodnie z tym przepisem, jeżeli ostatni dzień terminu przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, to za ostatni dzień terminu uważa się następny dzień roboczy. Gdyby nie ustanowiono poniedziałku dniem wolnym do pracy, to właśnie w ten dzień skończyłby się termin na zapłatę składek. Skoro jednak poniedziałek zyska status święta, to zasadę z art. 12 ust. 5 należy zastosować ponownie. A to oznacza, że termin zapłaty składek przesuwa się na wtorek (13 listopada). Chodzi oczywiście tylko o składki za osoby opłacające je za siebie.

Przypomnijmy, że za termin dokonania zapłaty składek uważa się:

- przy zapłacie gotówką ‒ dzień wpłacenia składki w kasie lub na rachunek tego organu w banku w placówce pocztowej, w biurze usług płatniczych, w instytucji płatniczej, w małej instytucji płatniczej lub w instytucji pieniądza elektronicznego;

- w obrocie bezgotówkowym ‒ dzień obciążenia rachunku bankowego płatnika, rachunku płatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej lub rachunku płatniczego płatnika, w małej instytucji płatniczej lub instytucji pieniądza elektronicznego na podstawie polecenia przelewu, a w przypadku zapłaty za pomocą instrumentu płatniczego innego niż polecenie przelewu, zwanego dalej „innym instrumentem płatniczym” ‒ dzień uzyskania potwierdzenia autoryzacji transakcji płatniczej.

Innymi słowy, wystarczy zlecić przelew 13 listopada, a składki będą zapłacone w terminie.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 8 listopada 2018 r.
dodano: 2018-11-08 11:00Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.