.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Od podwyższenia wkładów jest PCC

Dziennik Gazeta Prawna (2018-11-08), autor: Katarzyna Jędrzejewska, oprac.: GR

Aktualizacja wysokości wkładów w spółce jawnej to nic innego jak przeznaczenie zysku na zwiększenie jej majątku – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.
 
W związku z przystąpieniem do spółki jawnej nowego wspólnika dotychczasowi wspólnicy postanowili zaktualizować wysokość swoich własnych wkładów – z 2 tys. zł do prawie 1,7 mln zł. Z wniosku o interpretację wynikało, że aktualizacja polegała na przeniesieniu znacznej części zysku netto z 2017 r. oraz z lat ubiegłych.

Wspólnicy byli przekonani, że spółka jawna powinna zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych wyłącznie od wkładu wniesionego przez nowego wspólnika. Twierdzili, że wskutek aktualizacji majątek spółki się nie zwiększył.

Dyrektor KIS (interpretacja indywidualna z 5 listopada 2018 r., nr 0111-KDIB2-2.4014.163.2018.1.MM) był innego zdania. Przypomniał, że spółka jawna jest spółką osobową. Owszem, wypracowuje ona zysk dla wspólników, ale nie jest jego właścicielem. Są nim od początku tylko wspólnicy i tylko oni mogą decydować o jego przeznaczeniu. Wyłącznie oni mogą żądać podziału i wypłaty całości zysku z końcem każdego roku obrotowego.

Dyrektor KIS nie zgodził się więc z tezą, że wypracowany zysk netto należał do środków własnych spółki jawnej. Decyzja o jego przeznaczeniu na podwyższenie wkładów w spółce jawnej jest wyrazem władczych uprawnień wspólników, a nie spółki – podkreślił.

Uznał więc, że podwyższenie wkładów w spółce nastąpiło z majątku wspólników i podnosiło wartość jej majątku. A to z kolei oznacza konieczność zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych zgodnie z art. 1 ust. 3 pkt 1 ustawy o PCC.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 8 listopada 2018 r.
dodano: 2018-11-08 11:06Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.