.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Od jutra zaczynają działać limity dotyczące czasowej pracy

Dziennik Gazeta Prawna (2018-11-21), autor: Łukasz Guza, oprac.: GR

Od 22 listopada niektóre umowy na czas określony mogą się przekształcić w bezterminowe kontrakty. Nie wywołało to paniki w działach kadrowych ani masowych zwolnień – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.
 
Możliwe przekształcenia to skutek nowelizacji kodeksu pracy, która weszła w życia 22 lutego 2016 r. Przewiduje ona, że pracodawca może zatrudniać daną osobę na czas określony maksymalnie przez 33 miesiące (36 miesięcy wraz z okresem próbnym). W tym czasie firma może zawrzeć z pracownikiem maksymalnie trzy umowy terminowe. Jeśli przekroczony zostanie którykolwiek z tych limitów, kontrakt – z mocy prawa – przekształci się w umowę na czas nieokreślony. W przypadku terminowego zatrudnienia, które trwało już w momencie wejścia w życie zmian (czyli 22 lutego 2016 r.) i jest do tej pory kontynuowane, maksymalny 33-miesięczny limit upłynie 21 listopada 2018 r. Od 22 listopada 2018 r. obie strony będzie już łączyła umowa na czas nieokreślony.

W momencie wejścia w życie wspomnianej nowelizacji na czas określony było zatrudnionych 3,5 mln osób (z czego około 1,5–2 mln na podstawie terminowych umów o pracę; pozostali – na kontraktach cywilnoprawnych, których wspomniane limity nie dotyczą). Budziło to wówczas obawy, że przed upływem 33 miesięcy od tej daty firmy będą starały się uniknąć przekształcenia umów czasowych w te bezterminowe (będą wypowiadać wspomniane kontrakty, tak aby rozwiązały się przed 22 listopada 2018 r.). Według niektórych ekspertów tegoroczna jesień miała być więc okresem masowych zwolnień.

Takie przewidywania się jednak nie sprawdziły. Znaczna część umów terminowych, które obowiązywały 22 lutego 2016 r., rozwiązała się już wcześniej, a niektórym zatrudnionym zapewne zaproponowano stałą umowę, zanim jeszcze upłynęły ustawowe limity przekształceń. Istotna jest też sytuacja na rynku pracy. Stopa bezrobocia od dłuższego czasu utrzymuje się na rekordowo niskim poziomie (5,7 proc. na koniec września). Pracodawcy mają coraz większe problemy z brakiem rąk do pracy. Coraz częściej sami oferują umowy na czas nieokreślony, aby zachęcać kandydatów do podjęcia etatu.

Istotny był też zapewne długi czas, jaki upłynął od momentu wejścia w życie wspomnianych zmian w kodeksie pracy.

Począwszy od 22 listopada firmy powinny jednak zwracać nieco więcej uwagi na ustawowe ograniczenia w przypadkach, gdy ponownie przyjmują do pracy osoby, które wcześniej były już w tym miejscu zatrudnione. Zgodnie z zasadami obowiązującymi od 22 lutego 2016 r. jakakolwiek przerwa w zatrudnieniu nie wpływa na bieg 33-miesięcznego limitu. Dla przykładu jeśli dana osoba pracowała na czas określony w firmie od 1 marca 2016 r. do 31 grudnia 2017 r., po czym nie była zatrudniona i ponownie została przyjęta od 1 października 2018 r., to obecnie trwa już 24. miesiąc jej pracy. W takich przypadkach łatwo można przeoczyć moment przekształcenia umowy.

Z punktu widzenia firm sprawdziła się też zasada, zgodnie z którą nie muszą one stosować limitów zatrudnienia na czas określony, jeśli wskażą obiektywne przyczyny, które to uzasadniają (art. 251 par. 4 pkt 4 k.p.).

Ten przepis sceptycznie ocenia jednak Państwowa Inspekcja Pracy (niestosowanie limitów należy jej zgłosić). W sprawozdaniu ze swej działalności w 2017 r. PIP wskazała, że pojęcie obiektywnych przyczyn ma charakter ogólny i trudny do zweryfikowania. Ich uznaniowy charakter (wskazuje je pracodawca) wywołuje też wątpliwości co do zgodności z prawem unijnym i dotychczasowym orzecznictwem Trybunału Sprawiedliwości UE (m.in. z wyrokiem z 14 września 2016 r. w sprawie C-16/15).

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 21 listopada 2018 r.
dodano: 2018-11-21 10:54Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.