.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Będzie łatwiej uzyskać odszkodowanie z ZUS

Dziennik Gazeta Prawna (2018-11-27), autor: Bożena Wiktorowska, oprac.: GR

Lekarz orzecznik będzie mógł wydać orzeczenie w sprawach o odszkodowanie związane z pracą bez bezpośredniego badania stanu zdrowia pacjenta, jeżeli dokumentacja dołączona do wniosku jest wystarczająca – donosi Dziennik Gazeta Prawna.
 
Takie rozwiązanie zakłada projekt nowelizacji rozporządzenia ministra rodziny, pracy i polityki społecznej w sprawie szczegółowych zasad orzekania o stałym lub długotrwałym uszczerbku na zdrowiu, trybu postępowania przy ustalaniu tego uszczerbku oraz postępowania o wypłatę jednorazowego odszkodowania.

Obecnie lekarz orzecznik i komisja lekarska mogą ustalić uszczerbek na zdrowiu oraz jego związek z wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową na podstawie bezpośredniego badania ubezpieczonego i posiadanej dokumentacji. Planowane zmiany mają uprościć przyznawanie świadczeń – szczególnie w przypadku drobnych urazów. Z analizy obecnie wydawanych orzeczeń wynika bowiem, że orzecznicy w wielu przypadkach już po zapoznaniu się z dokumentacją leczenia nie mają wątpliwości co do procentowego uszczerbku na zdrowiu. Dotyczy to sytuacji, kiedy następstwa chorób zawodowych lub wypadków przy pracy są w pełni udokumentowane.

W czasie konsultacji społecznych zostały jednak zgłoszone uwagi przez pracodawców, którzy obawiali się, że odstąpienie przez lekarza od badania poszkodowanego może spowodować zwiększenie się liczby spraw przed sądami cywilnymi, w których pracownicy będą żądać świadczeń uzupełniających (np. w postaci dodatkowego odszkodowania lub renty). Obawiają się bowiem zaniżania przez ZUS wysokości uszczerbku na zdrowiu. Jednak zdaniem resortu pracy nie ma podstaw do takich obaw. Jeśli bowiem ubezpieczony wniósł odwołanie do sądu od decyzji ZUS wydanej na podstawie orzeczenia lekarza, „w praktyce sądy odrzucając odwołanie, przekazują sprawę do ponownego rozpoznania przez ZUS”.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 27 listopada 2018 r.
dodano: 2018-11-30 11:08Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.