.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Jakie składki opłaca przedsiębiorca pobierający zasiłek macierzyński

Dziennik Gazeta Prawna (2018-11-29), autor: Marcin Nagórek, oprac.: GR

Prowadzę firmę usługową w formie jednoosobowej działalności gospodarczej. Niedługo urodzę dziecko. Czy w okresie urlopu macierzyńskiego i pobierania zasiłku nadal trzeba płacić składki na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne i zdrowotne? – pyta czytelniczka Dziennika Gazety Prawnej.
 
Jak odpowiada ekspert współpracujący z DGP - obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają osoby fizyczne, które prowadzą poza rolniczą działalność gospodarczą, a także przebywają na urlopach wychowawczych lub pobierają zasiłek macierzyński. Zgodnie zaś z art. 9 ust. 1c ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych przedsiębiorcy spełniający jednocześnie warunki do objęcia ich obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom z tego tytułu. Osoby takie mogą jednak dobrowolnie – na swój wniosek – być objęte ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi także z pozostałych, wszystkich lub wybranych, tytułów.

Istota tego przepisu została precyzyjnie wykazana w wyroku Sądu Rejonowego w Warszawie z 14 kwietnia 2016 r. (sygn. akt VII U 547/17). W orzeczeniu tym podkreślono, że przedmiotowa regulacja „stanowi wyraz objęcia z mocy prawa w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego osobę prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym. Zmienia ona tytuł ubezpieczenia, jakim jest prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej, wyłącznie na okres pobierania zasiłku macierzyńskiego lub zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego. Po upływie tego okresu osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą ponownie zostaje objęta tym tytułem ubezpieczenia, ponieważ zmiana tytułu ubezpieczenia na wynikający z pobierania zasiłku macierzyńskiego (lub zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego) ma charakter czasowy i wynika nie z woli osoby ubezpieczonej, a treści przepisów prawa”.

Trzeba podkreślić, że osoby prowadzące działalność nie przebywają na urlopie macierzyńskim, bo ten przysługuje pracownikom. Przedsiębiorca pobiera zasiłek tak jak pracownik, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby w tym czasie kontynuował prowadzenie działalności.

Różnica między prowadzeniem działalności a jej zawieszeniem na czas pobierania zasiłku zawiera się w obowiązku opłacania składki zdrowotnej. W pierwszym przypadku konieczne będzie jej odprowadzanie, zaś w drugim – nie. W obu przypadkach składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe sfinansuje budżet państwa, zaś składek na ubezpieczenie chorobowe i wypadkowe się nie opłaca.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 29 listopada 2018 r.
dodano: 2018-12-03 10:26Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.