.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Kto nie odbiera pism, ten znika z rejestru VAT

Dziennik Gazeta Prawna (2018-12-04), autor: Patrycja Dudek, oprac.: GR

Trzynaście nieodebranych wezwań z urzędu skarbowego to wystarczające potwierdzenie braku kontaktu z firmą i powód do usunięcia jej z listy czynnych podatników – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.
 
Spółkę skreślono z rejestrów podatników VAT i VAT-UE, zanim jeszcze weszła w życie duża nowelizacja przepisów o wykreśleniach (zaczęła obowiązywać od 2017 r.). Jednak przesłanka usunięcia nie zmieniła się– chodzi o brak możliwości skontaktowania się z podatnikiem albo jego pełnomocnikiem mimo podjętych, udokumentowanych prób (obecnie art. 96 ust. 9 pkt 2 ustawy o VAT).

W 2013 r. naczelnik urzędu skarbowego wielokrotnie wzywał spółkę w sprawie korekty deklaracji VAT-7 i aktualizacji zgłoszenia NIP-2 w związku ze zmianą rachunku bankowego. Wezwania kierował na adres podany w zgłoszeniu. Ponawiał je, a mimo to nie udało mu się nawiązać kontaktu. Po nieudanych próbach przyjmował więc fikcję doręczenia, a po dwóch latach wykreślił spółkę z rejestrów VAT i VAT-UE.

Wtedy spółka zareagowała. Wyjaśniła, że ze względu na konieczność przeprowadzenia remontu lokalu wyprowadziła się pod inny adres, a informację o tym pozostawiła na szybie. Podkreślała, że wciąż prowadzi działalność gospodarczą i że składała deklaracje VAT.

Naczelnik odmówił jednak przywrócenia jej do rejestru.

WSA w Warszawie orzekł na korzyść spółki. Stwierdził, że skoro składała ona deklaracje VAT, to istniała, a naczelnik, widząc, że wysyłane na adres firmy wezwania nie są odbierane, powinien był ustalić dane członków zarządu i próbować skontaktować się z nimi.
 
Nie zgodził się z tym Naczelny Sąd Administracyjny (wyrok z 27 listopada 2018 r., sygn. akt I FSK 26/17). Sędzia Krzysztof Wujek podkreślił, że przepis nakłada na organ obowiązek skontaktowania się z podatnikiem lub jego pełnomocnikiem, a nie z osobami, które pełnią funkcje w zarządzie. Zdaniem NSA, byłoby to złamanie zasad dotyczących doręczania korespondencji osobom prawnym. Sąd orzekł zatem, że wykreślenie było uzasadnione.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 4 grudnia 2018 r.
 
 
dodano: 2018-12-05 11:23







Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.