.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Zmienią się zasady rozliczania leasingu

Dziennik Gazeta Prawna (2018-12-04), autor: Agnieszka Pokojska, oprac.: GR

W 2019 r. leasingobiorcy ujmą całe raty w kosztach podatkowych, pod warunkiem że podpisali umowę lub ją podpiszą w 2018 r. – donosi Dziennik Gazeta Prawna.
 
Kto nie zdąży, będzie musiał stosować limit 150 tys. zł.

Zmiany w tym zakresie przewiduje nowelizacja ustawy o PIT, CIT i innych ustaw (Dz.U. poz. 2159). Zakłada ona co do zasady podwyższenie – z 20 tys. euro (czyli ok. 86 tys. zł) do 150 tys. zł – limitu odpisów amortyzacyjnych i wydatków na ubezpieczenie aut osobowych, które przedsiębiorca będzie mógł zaliczać do kosztów podatkowych.

Limit 150 tys. zł będzie też dotyczyć opłat z tytułu umów leasingu, najmu, dzierżawy. Leasingobiorcy będą więc mogli ująć w kosztach podatkowych część raty, który odpowiada proporcji limitu 150 tys. zł do wartości samochodu.

Dziś raty leasingowe można zaliczać do podatkowych kosztów bez ograniczeń.

Zgodnie z przepisem przejściowym (art. 8 ust. 1 ustawy nowelizującej), dotychczasowe zasady będzie można stosować do umów leasingu, najmu, dzierżawy lub innych dotyczących samochodu osobowego zawartych przed 1 stycznia 2019 r.

Z odpowiedzi Ministerstwa Finansów wynika, że fizycznie samochód może dotrzeć do odbiorcy już po Nowym Roku.

Resort wyjaśnił, że umowa staje się skuteczna przez samo złożenie zgodnych oświadczeń woli stron tej umowy. Oznacza to, że dla jej zawarcia nie jest konieczne wydanie rzeczy – napisało MF.

Należy jednak wystrzegać się wprowadzania po Nowym Roku zmian do umowy, bo może to spowodować utratę preferencji. Z art. 8 ust. 2 ustawy nowelizującej wynika, że do umów zmienionych lub odnowionych po 31 grudnia 2018 r. będą stosowane już nowe przepisy.

Z możliwości zawarcia umowy w tym roku, z odbiorem w 2019 r., trzeba jednak korzystać rozsądnie. Jeżeli bowiem przedsiębiorca podpisze ogólną umowę na rok do przodu, dotyczącą leasingu np. dwóch samochodów określonej marki, wówczas organy podatkowe będą mogły zakwestionować osiągniętą przez niego korzyść podatkową.

Jak wyjaśniło MF, takie działanie w przypadku umów ze znacznie odroczonym momentem wydania przedmiotu leasingu może być rozpatrywane jako obchodzenie prawa podatkowego (podlegające klauzuli ogólnej).

Jeśli auto będzie używane dla celów mieszanych (tj. służbowych i prywatnych), to leasingobiorca będzie mógł zaliczać do kosztów podatkowych tylko 75 proc. ponoszonych wydatków eksploatacyjnych. Tylko przedsiębiorcy, którzy będą prowadzić ewidencję jak dla celów odliczania 100 proc. VAT, będą mogli zaliczyć do kosztów podatkowych całość wydatków eksploatacyjnych związanych z użytkowaniem samochodu.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 4 grudnia 2018 r.
dodano: 2018-12-06 10:22Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.