.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Orzeczenie trzeba dostarczyć w dniu zawarcia umowy o pracę

Dziennik Gazeta Prawna (2018-12-06), autor: Michalina Topolewska, oprac.: GR

PFRON domaga się od pracodawców zwrotu dopłat do pensji pracowników z dysfunkcjami, jeśli efekt zachęty związany z ich zatrudnieniem wykazywali nie w miesiącu podpisania umowy o pracę, ale w momencie jej faktycznego rozpoczęcia – donosi Dziennik Gazeta Prawna.
 
Osiąganie efektu zachęty jest jednym z warunków, od których zależy uzyskiwanie przez firmy dofinansowań do wynagrodzeń. Można go uzyskać metodą ilościową poprzez wykazanie, że w miesiącu przyjęcia pracownika doszło do wzrostu zatrudnienia ogółem w porównaniu z przeciętną liczbą pracowników z poprzednich 12 miesięcy, lub jakościową – jeśli podwładny podjął pracę na wakacie zwolnionym przez inną osobę we wskazanych przepisami okolicznościach.

Okazuje się jednak, że PFRON kwestionuje to, czy efekt zachęty został wykazany prawidłowo w przypadkach, gdy do podpisania umowy o pracę oraz faktycznego jej rozpoczęcia doszło w różnych terminach, np. jej zawarcie nastąpiło 28 września br., a podjęcie od 1 października. Do tej pory praktyka postępowania pracodawców była taka, że podwładny w tym drugim terminie dostarczał orzeczenie o niepełnosprawności. Od tego też dnia był zaliczany do wskaźnika pracowników z dysfunkcjami i efekt zachęty był ustalany na niego w październiku, a nie we wrześniu. Tymczasem PFRON w wydawanych firmom decyzjach twierdzi, że najpóźniej w dniu podpisania umowy o pracę pracodawca powinien dysponować orzeczeniem i wtedy wykazywać efekt zachęty.

OBPON postanowił w tej sprawie zwrócić się do biura pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych z prośbą o wyjaśnienie, czy postępowanie PFRON jest właściwe i kiedy pracodawca ma obowiązek wykazywać efekt zachęty. Biuro w swojej odpowiedzi, powołując się na przepisy unijnego rozporządzenia, wskazuje, że celem pomocy publicznej w formie subsydiów płacowych jest zachęcanie pracodawców do zwiększania poziomu zatrudniania niepełnosprawnych pracowników. Z tego względu przedsiębiorca w momencie podpisywania umowy o pracę musi mieć świadomość, że zatrudnia osobę z dysfunkcjami zdrowotnymi. To oznacza, że już kandydat do pracy powinien mieć status osoby niepełnosprawnej.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 6 grudnia 2018 r.
dodano: 2018-12-06 10:27Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.