Jest aplikacja do e-sprawozdań, ale nie dla wszystkich

Dziennik Gazeta Prawna (2018-12-13), autor: Agnieszka Pokojska , oprac.: GR

gru 13, 2018
Ministerstwo Finansów udostępniło narzędzie, które pomaga tworzyć i wysłać elektroniczne sprawozdanie finansowe. Ale skorzystają z niego tylko indywidualni przedsiębiorcy – donosi Dziennik Gazeta Prawna.
 
Aplikacja nie jest przeznaczona dla spółek i innych podmiotów zarejestrowanych w Krajowym Rejestrze Sądowym.
Została udostępniona przez MF w związku z wejściem w życie nowelizacji z 26 stycznia 2018 r. ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 398). Wynika z niej, że każde sprawozdanie finansowe musi być po 30 września br. sporządzane elektroniczne. Potwierdziły to także resorty: finansów i sprawiedliwości (choć początkowo nie były co do tego jednomyślne).
Od 1 października br. zmieniły się też zasady przesyłania sprawozdań fiskusowi. Spółki i inne podmioty wpisane do KRS w ogóle nie muszą już przesyłać ich do urzędów skarbowych (np. za 2018 r.). Wyręczy je w tym sąd. Dane ze sprawozdań wysyłane przez spółkę elektronicznie trafią bowiem z Krajowego Rejestru Sądowego do Centralnego Rejestru Danych Podatkowych.
Nadal natomiast muszą być składane skarbówce roczne sprawozdania osób i podmiotów, które nie figurują w KRS. Odbędzie się to jednak inną drogą, bo będą one przesyłane elektronicznie, w strukturze logicznej, do szefa Krajowej Administracji Skarbowej, a nie jak obecnie do urzędów skarbowych.
Właśnie z myślą o tych osobach i podmiotach (niewpisanych w KRS) Ministerstwo Finansów udostępniło aplikacja e-Sprawozdania Finansowe. Jest to bezpłatne narzędzie, które umożliwia:
– wprowadzenie danych do sprawozdania finansowego i ich zapisanie,
– otwarcie zapisanego sprawozdania finansowego,
– podpisanie pliku sprawozdania finansowego,
– wysyłkę szefowi KAS (wraz z dokumentami dodatkowymi),
– pobranie urzędowego poświadczenia odbioru (UPO).
Ministerstwo Finansów nie przygotuje natomiast podobnej aplikacji dla spółek, które muszą przesyłać elektronicznie sprawozdanie do KRS. Potwierdziło to w odpowiedzi na pytanie DGP: „MF nie prowadzi prac nad wytworzeniem i udostępnieniem narzędzia umożliwiającego generowanie ustrukturyzowanych sprawozdań finansowych dla jednostek wpisanych do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego” – wyjaśnił resort.
Takiego narzędzie prawdopodobnie nie stworzy też Ministerstwo Sprawiedliwości.
Ministerstwo Finansów udostępniło natomiast struktury logiczne dla podmiotów wpisanych do KRS, według których powinni oni tworzyć sprawozdania finansowe przesyłane do rejestru przedsiębiorców.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 13 grudnia 2018 r.