.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Fizjoterapeuta jednak skoryguje skierowanie

Dziennik Gazeta Prawna (2018-12-20), autor: Agata Szczepańska, oprac.: GR

Zlecenie na fizjoterapię bez opisu zabiegów, które mają być wykonane u pacjenta, możliwość planowania terapii, konieczność przekazania lekarzowi kierującemu informacji o sposobie leczenia i jego efektach – to niektóre ze zmian wprowadzanych przez znowelizowane rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu rehabilitacji leczniczej – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.
 
Najważniejsze w tym kontekście są przepisy dotyczące skierowań. Zniesiony został obowiązek wskazywania na nich opisu dysfunkcji narządu ruchu, deficytu neurologicznego lub innej przyczyny kierowania na rehabilitację oraz liczby zleconych zabiegów wraz z określeniem okolicy ciała. Jak podkreśla Krajowa Izba Fizjoterapeutów, w praktyce oznacza to, że fizjoterapeuta zyska prawo do zaplanowania terapii.

Konkretne zabiegi oraz ich liczbę w poszczególnych cyklach będą mogli określać specjaliści w dziedzinie rehabilitacji ogólnej, rehabilitacji medycznej lub rehabilitacji w chorobach narządu ruchu. Jedynie w przypadku skierowania od tych lekarzy rozporządzenie wprowadza ograniczenia w zakresie modyfikacji zleconych zabiegów. W przypadku wątpliwości fizjoterapeuta będzie mógł dokonać zmiany tylko po konsultacji z lekarzem kierującym i odnotowaniu tego faktu w dokumentacji medycznej. Takich ograniczeń nie będzie już jednak w przypadku skierowań od lekarzy innych specjalności. Co do zasady bowiem nie będą one wskazywać zabiegów. Zaś te wystawione przed 1 stycznia 2019 r., zawierające takie wskazania, nie będą wiążące dla fizjoterapeuty, co oznacza, że będzie mógł je w razie potrzeby zmodyfikować.

O taką zmianę fizjoterapeuci bardzo zabiegali, ponieważ przeważająca większość skierowań zawiera błędy. Według KIF ok. 70 proc. zleceń na rehabilitację pochodzi od lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, a ok. 90 proc. z nich ma wady: są nieczytelne lub puste. Czasem tracą też aktualność, bo na rehabilitację czeka się przeciętnie kilka miesięcy, a w ciągu takiego czasu stan pacjenta może się zmienić. Bez możliwości dokonania korekty fizjoterapeuta zmuszony był w takich przypadkach odsyłać pacjenta z powrotem do lekarza kierującego. I ponownie do kolejki na rehabilitację.

Inna istotna zmiana, którą wprowadza rozporządzenie, to informacja zwrotna dla lekarza kierującego po ukończonym cyklu terapii. Fizjoterapeuta będzie mógł przekazać ją za pośrednictwem pacjenta lub bezpośrednio do podmiotu, w którym wystawiono skierowanie – przy pomocy poczty elektronicznej, ale też innych informatycznych rozwiązań wykorzystywanych w gromadzeniu i przekazywaniu danych.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 20 grudnia 2018 r.
dodano: 2018-12-21 09:15Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.