.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Matka z licznym potomstwem bez prawa do renty specjalnej

Dziennik Gazeta Prawna (2019-01-09), autor: Paulina Szewioła, oprac.: GR

Urodzenie i wychowania licznego potomstwa nie może być oceniane jako zasługa na gruncie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych – donosi Dziennik Gazeta Prawna.
 
Kobieta ma 13 dzieci. Po śmierci męża zajmuje się nimi sama. Otrzymuje rentę rodzinną po małżonku, jednak to nie wystarcza jej na bieżące potrzeby. Z tego powodu wniosła o przyznanie jej renty specjalnej.

Prezes Rady Ministrów odrzucił jednak wniosek z lipca 2017 r. oraz odwołanie.

Zgodnie z art. 82 ust. 1 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 2245) przyznanie tego świadczenia jest możliwe w szczególnie uzasadnionych przypadkach. Przepis ten nie precyzuje jednak, jakie konkretne warunki powinny być spełnione. W związku z tym każdy wniosek jest rozpatrywany i oceniany indywidualnie.

W opinii kancelarii premiera przypadek kobiety nie jest jednak na tyle szczególny, aby dawał podstawę do przyznania jej świadczenia specjalnego.

Po pierwsze, przysługuje osobie znajdującej się w trudnej sytuacji bytowej o ile w sprawie występują też inne wyjątkowe okoliczności. Mogą to być np. wybitne zasługi wnioskodawcy, mające znaczenie dla całej Polski. W ocenie organu wnioskodawczyni nie udokumentowała takich zasług, jej rodzina jest jedną z wielu rodzin wielodzietnych w Polsce i sam fakt urodzenia i wychowania dzieci nie może być postrzegany jako osiągnięcie o charakterze wyjątkowym.

Drugą przesłanką mogącą mieć wpływ na przyznanie świadczenia specjalnego jest wystąpienie szczególnego zdarzenia losowego. Tu jednak nic takiego nie miało miejsca. Ponadto osoby znajdujące się w trudnej sytuacji materialnej i zdrowotnej mogą ubiegać się o inne rodzaje wsparcia, w szczególności przewidziane w ustawie o pomocy społecznej (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 930 ze zm.).

Kobieta odwołała się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Ten jednak skargę oddalił, podobnie jak Naczelny Sąd Administracyjny, do którego trafiła skarga kasacyjna.

NSA (wyrok z 28 grudnia 2018 r., sygn. akt I OSK 3774/18) wskazał, że celem tego rodzaju świadczenia nie jest jedynie poprawa sytuacji życiowej, ale uhonorowanie osób, które zasłużyły się dla kraju w sposób szczególny. Przez to należy rozumieć oddanie w sposób niepowtarzalny, wybitnych zasług w sferze artystycznej, zawodowej czy społecznej.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 9 stycznia 2019 r.
dodano: 2019-01-09 10:28Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.