.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

PIT-28 trzeba jeszcze wypełnić samemu

Dziennik Gazeta Prawna (2019-01-10), autor: Katarzyna Jędrzejewska, oprac.: GR

Czy w tym roku urząd skarbowy przejmie obowiązek wypełniania PIT-28 od przychodów z najmu? – pyta czytelnik Dziennika Gazety Prawnej.
 
W tym zakresie nic się nie zmieniło – odpowiada DGP. Krajowa Administracja Skarbowa zacznie wypełniać PIT-28, czyli roczne zeznanie dotyczące ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych dopiero za rok, począwszy od rozliczeń za 2019 r.

Powodem zaniepokojenia czytelnika jest zapewne to, że nowelizacja, która to przewiduje, weszła w życie już od 1 stycznia 2019 r. (chodzi o ustawę z 4 października 2018 r., Dz.U. poz. 2126). Jednak z jej art. 9 wynika, że wprowadzane nią zmiany w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne stosuje się dopiero do dochodów (przychodów) uzyskanych od 1 stycznia 2019 r.

Jeśli idzie natomiast o rozliczenia ryczałtowców za 2018 r., to minister finansów określił nową wersję zeznania PIT-28. Formularz jest obecnie opatrzony symbolem PIT-28/PIT-28S – ze względu na nowe przepisy o przedsiębiorstwie w spadku. Można go znaleźć w rozporządzeniu z 23 listopada 2018 r. (Dz.U. poz. 2238) oraz na stronie internetowej MF.

W tym roku KAS wypełni podatnikom tylko zeznania PIT-37 (dla osób nieprowadzących działalności gospodarczej) i PIT-38 (dla osób uzyskujących przychody z kapitałów pieniężnych). Będą one dostępne od 15 lutego na portalu podatkowym, a podatnicy będą mogli zaakceptować je bez zmian, zmodyfikować (wskazując np. nr KRS organizacji pożytku publicznego, której chcą przekazać 1 proc. swojego podatku), odrzucić i rozliczyć się samodzielnie lub nic nie robić (wtedy zeznanie zostanie automatycznie zaakceptowane 30 kwietnia).

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 10 stycznia 2019 r.
dodano: 2019-01-10 10:23Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.