.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Podatek u źródła. Kontrahenta trzeba zweryfikować już dziś

Dziennik Gazeta Prawna (2019-01-09), autor: Magdalena Majkowska, oprac.: GR

Odroczenie nowych zasad poboru podatku u źródła przy płatnościach powyżej 2 mln zł nie zwalnia płatników z innych obowiązków, które weszły w życie od 2019 r. – donosi Dziennik Gazeta Prawna.
 
Rewolucyjne zmiany w rozliczaniu podatku u źródła wprowadziła październikowa nowelizacja ustaw o PIT, CIT, ordynacji podatkowej i innych ustaw (Dz.U. poz. 2193). Chodzi o podatek od wypłacanych za granicę należności odsetkowych, licencyjnych, dywidend czy z tytułu usług niematerialnych.

Od 1 stycznia 2019 r. zasadą miał być pobór podatku, gdy łącznie płatności na rzecz jednego odbiorcy przekroczą 2 mln zł rocznie. Od nadwyżki płatnicy musieliby potrącać daninę, a dopiero następnie mogliby ubiegać się o jej zwrot.

Jednak z uwagi na krótkie vacatio legis i wątpliwości podatników, minister finansów odroczył wejście w życie tych zmian. Zrobił to w rozporządzeniu z 31 grudnia 2018 r. (Dz.U. z 2018 r. poz. 2545).

W praktyce oznacza to możliwość stosowania na dotychczasowych zasadach zwolnień z podatku u źródła. W przypadku wypłat z tytułu dywidend, odsetek i usług niematerialnych odroczenie obowiązuje do 30 czerwca 2019 r., natomiast w przypadku należności licencyjnych lub międzynarodowego transportu osób i towarów – do 31 grudnia 2019 r.

Co, gdy minie termin odroczenia nowych zasad? Nowelizacja zakłada dwie możliwości uniknięcia obowiązku zapłaty podatku już w momencie wypłaty (chodzi o kwoty przekraczające rocznie 2 mln zł). Pierwsza to złożenie przez podatnika oświadczenia o spełnieniu warunków zwolnienia z podatku u źródła lub zastosowania obniżonej stawki. Inna to uzyskanie opinii o możliwości zastosowania ustawowego zwolnienia.

Odroczenie dotyczy wyłącznie obowiązku poboru podatku (połączonego z procedurą zwrotu podatku) od wypłat na rzecz danego kontrahenta przekraczających rocznie 2 mln zł (tj. art. 26 ust. 2e ustawy o CIT).

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 9 stycznia 2019 r.
dodano: 2019-01-10 10:28Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by Info Baza Solution sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.