.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Zmiany w kontrolach, klauzuli i interpretacjach podatkowych

Dziennik Gazeta Prawna (2019-01-10), autor: Patrycja Dudek, oprac.: GR

Podatnicy stracili możliwość powtórnej korekty deklaracji w niektórych sytuacjach. W klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania nie ma już limitu 100 tys. zł. – donosi Dziennik Gazeta Prawna.
 
Pierwsza zmiana, dotycząca kontroli celno-skarbowych, znalazła się w ustawie z 9 listopada 2018 r. o zmianie ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 2354).

Chodzi o art. 83 ust. 1c, który mówi, że podatnik, który skoryguje deklarację zgodnie z ustaleniami kontroli celno-skarbowej, nie będzie mógł złożyć ponownej korekty i żądać przywrócenia stanu pierwotnego.

Podatnicy, którzy zgodzą się z ustaleniami takiej kontroli, zamykają sobie drogę do sądu.

Zmiana nie dotyczy kontroli podatkowych prowadzonych przez urzędy skarbowe na podstawie ordynacji podatkowej.

Kolejna nowość znalazła się w nowelizacji ustaw podatkowych z 23 października 2018 r. (Dz.U. poz. 2193) – klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania będzie mogła być stosowana bez względu na wysokość korzyści podatkowej, a więc – teoretycznie – nawet wtedy, gdy chodzi o 1 euro czy 1 zł.

Oprócz tego od 2019 r. szef KAS może uchylać wydane już interpretacje indywidualne, jeśli dostrzeże, że w sprawie może mieć jednak zastosowanie klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania (nowy art. 14e par. 1 pkt 3 ordynacji). Ministerstwo Finansów chce w ten sposób ukrócić proceder polegający na oferowaniu do sprzedaży firm wyposażonych w korzystne interpretacje podatkowe.

Natomiast dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej może od 2019 r. łącznie oceniać pytania zadane przez różnych wnioskodawców i na tej podstawie stwierdzać, czy nie chodzi przypadkiem o niedozwoloną optymalizację (art. 14b par. 5c). Bezskuteczne stało się więc dzielenie schematów optymalizacyjnych na fragmenty.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 10 stycznia 2019 r.
dodano: 2019-01-10 10:34Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.