.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Sprzątaczkę i konserwatora można zatrudnić od ręki

Dziennik Gazeta Prawna (2019-01-16), autor: Bartosz Bator, oprac.: GR

Nowy wójt chce zrezygnować z usług firmy sprzątającej i serwisu. Planuje zatrudnić takie osoby bezpośrednio w urzędzie. Czy na takie stanowiska musi być ogłoszony konkurs? – pyta czytelnik Dziennika Gazety Prawnej.
 
Nie – odpowiada ekspert współpracujący z DGP. Pracownicy samorządowi dzielą się zasadniczo na dwie grupy. Są zatrudniani na stanowiskach albo urzędniczych, albo pomocniczych i obsługi. Zgodnie z art. 11 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1260 ze zm.) nabór kandydatów na wolne stanowiska urzędnicze, w tym kierownicze, jest otwarty i konkurencyjny. Stanowiska konserwatora lub sprzątaczki z pewnością takowymi nie są. Są to stanowiska pomocnicze i obsługi, do których nie stosuje się reżimu ustawowego naboru. Muszą one jednak spełnić określone wymogi. Zgodnie z art. 6 ustawy, choć nie trzeba przeprowadzać naboru na te stanowiska, to pracownikiem samorządowym może być osoba, która jest obywatelem polskim, ma pełną zdolność do czynności prawnych oraz korzysta z pełni praw publicznych i posiada kwalifikacje zawodowe wymagane do wykonywania pracy na określonym stanowisku. W przypadku skazania prawomocnym wyrokiem sądu za umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe nie ma podstaw do rozwiązania z pracownikiem pomocniczym lub obsługi umowy o pracę. Z kolei już z pracownikiem samorządowym zatrudnionym na podstawie umowy o pracę, lecz na stanowisku urzędniczym – tak. Dodatkowo należy zaznaczyć, że poza wójtem, który zatrudniany jest na podstawie wyboru, czy wicewójtem lub skarbnikiem, którzy wykonują obowiązki na podstawie powołania, pozostali pracownicy samorządowi muszą być zatrudniani na umowę o pracę. Zatem pracownicy samorządowi tzw. pomocniczy i obsługi także. Chodzi tutaj o bardzo zróżnicowaną grupę pracowników. Są tam bowiem m.in. kierownicy kancelarii i archiwów, bibliotekarze, magazynierzy, telefonistki, kierowcy autobusów, pomoce administracyjne i kontrolerzy techniczni. Mankamentem jest to, że dość często trudno orzec, czy dane stanowisko pracy należy do stanowisk pomocniczych, czy do obsługi.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 16 stycznia 2019 r.
dodano: 2019-01-16 10:05Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.