Spółki z przesuniętym rokiem też korzystają z odroczenia

Dziennik Gazeta Prawna (2019-01-17), autor: Agnieszka Pokojska , oprac.: GR

sty 18, 2019
Odroczenie nowych zasad poboru podatku u źródła stosuje się również do firm, które mają przesunięty rok podatkowy – donosi Dziennik Gazeta Prawna.
 
Chodzi o nowe zasady rozliczania podatku od niektórych należności wypłacanych zagranicznym kontrahentom (m.in. odsetek, należności licencyjnych, dywidend czy płatności za usługi niematerialne). Wprowadziła je nowelizacja z 23 października 2018 r. przepisów PIT, CIT, ordynacji podatkowej oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 2193 ze zm.).
Zasadnicza nowość polega na wprowadzeniu – w miejsce stosowanego dotychczas zwolnienia – obowiązku poboru podatku przez płatnika już w momencie wypłaty należności. Potem płatnik może ubiegać się o zwrot zapłaconej daniny. Zmiana ta dotyczy sytuacji, w której podatnik od tego samego płatnika w jednym roku otrzyma ponad 2 mln zł.
Ostatniego dnia 2018 r. minister finansów przesunął termin wdrożenia nowych obowiązków do 1 lipca br. i częściowo do 1 stycznia 2020 r. (rozporządzenia z 31 grudnia 2018 r. Dz.U. z 2018 r., poz. 2545).
W kłopocie znalazły się jednak spółki, których rok podatkowy nie pokrywa się z kalendarzowym.
Zgodnie z pierwszym z tych przepisów podatnicy CIT, których rok podatkowy jest inny niż kalendarzowy i rozpoczął się przed 1 stycznia 2019 r., a zakończy się po 31 grudnia 2018 r., stosują dotychczasowe przepisy do końca przyjętego przez siebie roku podatkowego.
Z kolei drugi z przepisów mówi, że nowe obowiązki w zakresie podatku u źródła stosuje się do wypłat (świadczeń), pieniędzy, wartości pieniężnych oraz należności, dokonywanych, stawianych do dyspozycji lub wypłacanych po 31 grudnia 2018 r.
Ministerstwo Finansów wyjaśniło, że do płatników ma zastosowanie art. 44 ust. 1 pkt 4 ustawy nowelizującej. To oznacza, że płatnicy, których rok podatkowy jest przesunięty, mają obowiązek pobierania podatku u źródła zgodnie z nowymi zasadami od 1 stycznia 2019 r. Zarazem jednak – jak podkreśla MF – w tym przypadku ma zastosowanie rozporządzenie, które przesuwa terminy stosowania nowych obowiązków.
Ministerstwo podkreśla, że odroczenie nie dotyczy wszystkich zmienianych przepisów (patrz ramce).
Niezależnie od tego resort pracuje obecnie nad urzędowymi objaśnieniami w zakresie nowych przepisów o podatku u źródła.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 17 stycznia 2019 r.