.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Nie ma świadczenia, gdy cała rodzina mieszka w Grecji

Dziennik Gazeta Prawna (2019-01-23), autor: Michalina Topolewska, oprac.: GR

Warunkiem przyznania 500 zł na dziecko jest zamieszkiwanie w Polsce w okresie pobierania tego wsparcia. Nie ma natomiast znaczenia, że pobyt za granicą jest czasowy, a rodzina zamierza w przyszłości wrócić do kraju – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.
 
Wniosek o przyznanie świadczenia wychowawczego na okres zasiłkowy 2017/2018 złożyła matka wychowująca z mężem dwoje dzieci. Jako miejsce zamieszkania podała Grecję, a w załączonym do wniosku oświadczeniu zadeklarowała, że wraz z rodziną będzie tam przebywać do czasu zakończenia przez córkę nauki w greckim gimnazjum. Potem zaś zamierza wrócić do Polski.

Gmina odmówiła jej przyznania świadczeń, uzasadniając, że pomimo wskazywania na czasowy charakter pobytu za granicą faktyczne okoliczności sprawy, w tym m.in. brak objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym w kraju, wskazują na coś zupełnie przeciwnego. W efekcie nie można uznać, że spełniony jest warunek uzyskania świadczenia wynikający z art. 1 ust. 3 ustawy z 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (t.j. Dz.U. z 2134 ze zm.), a mianowicie zamieszkania na terytorium Polski przez okres, w jakim rodzina ma otrzymywać 500+.

Kobieta nie zgodziła się z tą decyzją i złożyła odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego (SKO). Wyjaśniła w nim, że zarówno ona, jak i jej mąż od dłuższego czasu nie mają w Grecji stałej pracy ani stałego miejsca zamieszkania, a pozostają w tym kraju tylko dlatego, że nie chcą przerywać edukacji córki. SKO uznał jednak, że rozstrzygnięcie gminy było prawidłowe. Zdaniem organu zapewnienie matki, że nosi się z zamiarem powrotu do Polski, gdzie ma zameldowanie i mieszkanie, jest bez znaczenia. W konsekwencji – na potrzeby przyznania świadczenia wychowawczego – nie można przyjąć, że kobieta w okresie zasiłkowym 2017/2018 mieszka w Polsce.

Matka zaskarżyła decyzję SKO do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, jeszcze raz przedstawiając w niej swoją sytuację bytową w Grecji, ale jej skarga nie została uwzględniona. Sąd powołał się przy tym na orzecznictwo, z którego wynika, że o zamieszkaniu w jakiejś miejscowości można mówić, gdy występujące okoliczności pozwalają przeciętnemu obserwatorowi na wyciągnięcie wniosków, że jest ona głównym ośrodkiem działalności danej osoby i jest jej centrum życiowym.

Tymczasem, jak podkreślił WSA (wyrok z 17 grudnia 2018 r., sygn. akt VIII SA/Wa 691/18), sama skarżąca określiła, że w najbliższym czasie jej rodzina nie ma zamiaru wracać do Polski, przynajmniej do czasu ukończenia przez córkę nauki. Tym samym głównym ośrodkiem działalności i centrum życiowym rodziny w okresie, na który mają być przyznane świadczenia, jest Grecja. Dlatego zarówno gmina, jak i SKO prawidłowo uznały, że matka nie spełnia przesłanki zawartej w art. 1 ust. 3 ustawy

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 23 stycznia 2019 r.
dodano: 2019-01-23 10:19Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.