.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Specjalne emerytury dla matek z czwórką dzieci uchwalone

Dziennik Gazeta Prawna (2019-02-04), autor: Bożena Wiktorowska, oprac.: GR

Około 80 tys. kobiet pozbawionych prawa do świadczenia z ZUS lub KRUS z racji opieki nad licznym potomstwem będzie mogło otrzymać wypłatę w wysokości minimalnej emerytury. Od marca będzie to kwota 1100 zł brutto – donosi Dziennik Gazeta Prawna.
 
1 lutego br. Senat bez poprawek przyjął ustawę z 31 stycznia 2019 r. o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym. Nowe świadczenie skierowane jest do osób, które zrezygnowały z zatrudnienia ze względu na wychowywanie dzieci. Prawo do takiego specjalnego świadczenia będzie przysługiwać matce co najmniej czworga dzieci. O wsparcie będzie mógł się także ubiegać ojciec w przypadku śmierci matki albo porzucenia przez nią dzieci.

Świadczenie może być przyznane po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego (60 lat – kobieta, 65 lat – mężczyzna). Prawo do takiej specjalnej emerytury zyska osoba, która nie posiada dochodu zapewniającego niezbędne środki utrzymania. Warunkiem będzie zamieszkiwanie na terytorium Polski w trakcie jego pobierania. Takie zastrzeżenie wynika z tego, że oprócz obywateli Polski o wypłaty będą się mogli ubiegać cudzoziemcy po spełnieniu określonych wymogów.

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające będzie przyznawać prezes ZUS lub KRUS, ale wyłącznie na wniosek osoby zainteresowanej (matki lub ojca). Będzie się to odbywać w formie decyzji administracyjnej, która zapadnie dopiero po zbadaniu m.in. sytuacji dochodowej danej osoby. W przypadku decyzji negatywnej zainteresowany będzie mógł raz jeszcze złożyć wniosek. A w razie kolejnej odmowy – odwołać się do sądu administracyjnego.

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające będzie corocznie waloryzowane na takich samych zasadach jak emerytury minimalne.
Ustawa wchodzi w życie z 1 marca 2019 r.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 4 lutego 2019 r.
dodano: 2019-02-04 10:31Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.