.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Brak przepływów pieniężnych nie oznacza braku przychodu

Dziennik Gazeta Prawna (2019-02-11), autor: Magdalena Majkowska, oprac.: GR

Darmowe zniesienie współwłasności nieruchomości jest opodatkowane tak jak odpłatne zbycie, gdy jedna ze stron nie musi już spłacać kredytu – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.
 
Para zaciągnęła kredyt na kupno wspólnego mieszkania, po roku postanowili się rozstać. Uzgodnili, że nieruchomość przejmie mężczyzna. Zniesienie współwłasności lokalu (każde z partnerów jest właścicielem połowy) miało się odbyć bez spłat i dopłat, natomiast mężczyzna miał wziąć na siebie spłatę reszty kredytu hipotecznego. Kobieta byłaby więc zwolniona z długu, przy czym bank „wypisałby” ją z umowy kredytowej dopiero, gdy para przyniosłaby akt notarialny zniesienia współwłasności.

Podatniczka twierdziła, że transakcja nie będzie podlegała PIT, bo nie wiąże się z przepływem środków pieniężnych. Argumentowała, że „za darmo” przeniesie na byłego partnera swój udział w mieszkaniu.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (interpretacja indywidualna z 29 stycznia 2019 r., nr 0113-KDIPT2-2.4011.556.2018.4.KK) uznał inaczej. Podkreślił, że wynagrodzeniem będzie w tym wypadku zwolnienie kobiety z długu. Wyjaśnił, że cena nie zawsze musi być wyrażona w pieniądzu, nie są też konieczne przepływy gotówkowe. Przejęcie w całości kredytu przez drugiego współwłaściciela jest również formą odpłatności za przeniesienie własności. Trzeba więc rozliczyć 19-proc. PIT – stwierdził dyrektor KIS.

Wyjaśnił również, jak to zrobić. Otóż podstawa opodatkowania to dochód czy różnica między przychodem z odpłatnego zbycia a kosztami. W tym wypadku przychodem będzie wartość udziału określona w umowie o zniesienie współwłasności, a w praktyce – wartość kredytu pozostała do spłaty, którą przejmie drugi współwłaściciel (o ile wyraża ona wartość rynkową udziału).

Natomiast kosztem uzyskania przychodu będzie koszt nabycia nieruchomości w wysokości odpowiadającej udziałowi.

Jeżeli w rzeczywistości suma ustalonych w ten sposób kosztów – w części przypadającej na przysługujący udział podatniczki i przez nią poniesionych – będzie większa od przychodu ze zbycia udziału w mieszkaniu, to w takiej sytuacji nie wystąpi dochód. Nie będzie więc i podatku – podsumował organ.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 11 lutego 2019 r.
dodano: 2019-02-11 10:12Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.