Jeśli nie było decyzji dla spadkodawcy, to nie ma odpowiedzialności spadkobiercy

Dziennik Gazeta Prawna (2019-02-18), autor: Magdalena Majkowska , oprac.: GR

lut 18, 2019
Jeżeli za życia spadkodawcy nie została mu doręczona decyzja ustalająca wysokość podatku od spadków i darowizn, to spadkobierca nie musi go płacić – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.
 
Interpretacja KIS dotyczyła kobiety, której matka nie zapłaciła przed śmiercią podatku od otrzymanej w spadku nieruchomości (II grupa podatkowa). Podatniczka odziedziczyła to mieszkanie. Wyjaśniła, że matka nie dopełniła żadnych formalności koniecznych do rozliczenia z fiskusem, w szczególności nie złożyła zeznania SD-3. Obawiała się, że będzie musiała uregulować z odsetkami podatek nieuiszczony przez matkę.
Spytała dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, czy może liczyć na ulgę w spłacie takiej zaległości oraz czy urząd skarbowy naliczy ją sam, czy też powinna złożyć zeznanie za matkę.
Dyrektor KIS (interpretacja indywidualna z 4 lutego 2019 r., nr 0111-KDIB4.4015.158.2018.2.DK) wyprowadził podatniczkę z błędu, wyjaśniając, że w tej sytuacji nie ponosi ona żadnej odpowiedzialności podatkowej.
– Spadkobierca przejmuje zobowiązania podatkowe spadkodawcy. Jednak, aby taka sytuacja wystąpiła w podatku od spadków i darowizn, musi istnieć ustalone zobowiązanie podatkowe dla spadkodawcy – wyjaśnił dyrektor KIS.
Wskazał, że wysokość podatku od spadków i darowizn naczelnik urzędu skarbowego ustala w decyzji, na podstawie złożonego przez podatnika zeznania. Zobowiązanie podatkowe w tym podatku powstaje więc dopiero z dniem doręczenia tej decyzji, zgodnie art. 21 ust. 1 pkt 2 ordynacji podatkowej. Skoro matka podatniczki nie złożyła zeznania SD-3, to obecnie, po jej śmierci, nie jest już możliwe wydanie i doręczenie jej decyzji ustalającej.
W ogóle zatem nie doszło do powstania zobowiązania podatkowego. To oznacza, że nie jest też możliwe określenie odpowiedzialności po stronie spadkobiercy. Odpowiedzialność taka może bowiem dotyczyć wyłącznie ustalonych zobowiązań spadkodawcy.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 18 lutego 2019 r.