.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Dodatkowe 4,5 mld zł na ciepłownictwo

Dziennik Gazeta Prawna (2019-02-19), autor: Jakub Pawłowski, oprac.: GR

Samorządy i przedsiębiorcy zyskają nowe narzędzia do walki ze smogiem. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej rozszerza ofertę wsparcia finansowego o dwa nowe programy, których budżety opiewają łącznie na ponad 4,5 mld zł. Nabory w programach „Energia plus” oraz „Ciepłownictwo powiatowe” ruszą już 1 marca i potrwają do 20 grudnia br. – donosi Dziennik Gazeta Prawna.
 
Programy te pozwalają na dofinansowanie inwestycji przyczyniających się do ograniczenia szkodliwych emisji (nie tylko związanych ze spalaniem paliw, ale też wynikających z działalności przemysłowej), działań termomodernizacyjnych, a także instalacji nowych ekologicznych i odnawialnych źródeł ciepła.

Pierwszy instrument „Energia plus” jest skrojony pod przedsiębiorców. Pozwoli im skorzystać z preferencyjnych pożyczek, z których będzie można sfinansować m.in. poprawę efektywności energetycznej oraz rozbudowę i modernizację sieci ciepłowniczej. Część wypłaconych dofinansowań będzie można umorzyć, co w praktyce oznacza jeszcze większą preferencję.

Drugi program ma charakter pilotażowy. Skorzysta z niego co najmniej 130 przedsiębiorstw ciepłowniczych, w których minimum 70 proc. udziałów ma samorząd. Jak przekonuje wiceprezes NFOŚiGW Artur Michalski, właśnie te spółki zmagają się z największymi wyzwaniami inwestycyjnymi, które wynikają m.in. z zaostrzających się norm emisji, rosnących wymagań UE i systemowego niedofinansowania od wielu lat.

Samorządy mogą liczyć nie tylko na preferencyjne pożyczki, ale też na dotacje do 30 proc. kosztów kwalifikowanych. Natomiast w przypadku pozostałych 70 proc. będzie możliwy nawet 20-letni termin spłaty.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 19 lutego 2019 r.
dodano: 2019-02-19 10:05Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by Info Baza Solution sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.