.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Karty szkolenia nie będą wymagać pieczątki firmy

Dziennik Gazeta Prawna (2019-02-27), autor: Łukasz Guza, oprac.: GR

Zaświadczenie o ukończeniu szkolenia bhp oraz karta szkolenia wstępnego nie będą musiały być opatrzone pieczęcią pracodawcy. Tak wynika z projektu rozporządzenia ministra rodziny, pracy i polityki społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy. Trafił on już do konsultacji społecznych – donosi Dziennik Gazeta Prawna.
 
Rezygnacja z omawianego wymogu wynika z wcześniejszych decyzji rządu. 28 czerwca 2018 r. Rada Ministrów przyjęła „Informację dotyczącą deregulacji obowiązku stosowania pieczęci/pieczątek przez obywateli i przedsiębiorców” przygotowaną przez ministra przedsiębiorczości i technologii. Od tego momentu poszczególne resorty mają rok na usunięcie obowiązku używania pieczęci (w odniesieniu do dokumentów wymienionych w załączniku do informacji). W związku z tym projekt określa nowe wzory kart szkolenia wstępnego oraz zaświadczeń o ukończeniu konkretnego kursu. Dotychczasowe wzory mogą być jeszcze stosowane (już bez opatrywania pieczęcią) do końca 2019 r.

Nowe przepisy dostosowują też rozporządzenie do ostatnich zmian ustawowych. Będzie ono jednoznacznie wskazywać, że zwolnieni ze szkolenia okresowego są tylko pracownicy administracyjno-biurowi, jeśli rodzaj przeważającej działalności pracodawcy znajduje się w grupie działalności, dla której ustalono nie wyższą niż trzecia kategorię ryzyka (w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych). Pozostali pracownicy z tej grupy zawodowej nadal muszą zaliczać okresowe kursy. Obecnie par. 14 ust. 2 pkt 5 rozporządzenia jest w tej kwestii niejednoznaczny (może sugerować, że do grupy pracowników administracyjno-biurowych można zaliczać też np. nauczycieli i zatrudnionych w podmiotach leczniczych).

Projekt uwzględnia też zmiany wynikające z ustawy z 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców (Dz.U. poz. 646 ze zm.). Nowe regulacje wskazują, że osoba fizyczna prowadząca działalność nieewidencjonowaną (art. 5 ustawy) nie może na tej podstawie realizować szkoleń z zakresu bhp. Do tego konieczne jest zarejestrowanie działalności szkoleniowej dotyczącej bhp w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 27 lutego 2019 r.
dodano: 2019-02-27 10:28Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.