.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Przedsiębiorcy rezygnują z ulgi ZUS

Rzeczpospolita (2019-02-24), autor: Mateusz Rzemek, oprac.: GR

Z najnowszych informacji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że bardzo szybko topnieje grupa przedsiębiorców korzystających z tzw. małego ZUS, czyli niższych składek na ubezpieczenia społeczne – czytamy w Rzeczpospolitej.
 
Do 8 stycznia wnioski o zmianę kodu ubezpieczenia na 05 90 lub 05 92 złożyło bowiem 137,5 tys. przedsiębiorców. Do tej pory z obniżki składek zrezygnowało już 11 tys. wnioskodawców, a kolejne 13,5 tys. nie wpłaciło jeszcze pierwszej obniżonej składki za styczeń. Mają więc już dwa tygodnie spóźnienia w rozliczeniach z ZUS.

– Na razie czekamy na rozliczenie składek – mówi Wojciech Andrusiewicz z centrali ZUS w Warszawie. – Może to tylko opóźnienie w płatności i przekazaniu dokumentów rozliczeniowych. Jeżeli jednak w niedługim czasie składki nie zostaną rozliczone, rozpoczniemy postępowania wyjaśniające i skontaktujemy się z tymi przedsiębiorcami.

Zgodnie z przepisami autorstwa Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, które obowiązują od 1 stycznia 2019 r., niższe składki ZUS mogą płacić przedsiębiorcy, których przychody w zeszłym roku nie przekroczyły 63 tys. zł. Mieli oni jednak bardzo mało czasu na złożenie wniosku o zmianę kodu ubezpieczenia na 05 90 lub 05 92 (dla rencistów). Musieli bowiem to zrobić pomiędzy 1 a 8 stycznia 2019 r.

– Myślę, że te 11 tys. osób, które zrezygnowało z możliwości opłacania ulgowych składek, najpierw złożyło wnioski do ZUS na wszelki wypadek, aby nie stracić tej możliwości w razie spóźnienia. Dopiero później zweryfikowali, że ich zeszłoroczne przychody są powyżej limitu uprawniającego do ulgi. Wszystko przez to, że mieli bardzo mało czasu na złożenie wniosku – zauważa Andrzej Radzisław, radca prawny, specjalista od ubezpieczeń społecznych.

Przedsiębiorcy mieli bardzo mało czasu na podsumowanie swoich zeszłorocznych przychodów. W niektórych przypadkach było to wręcz niemożliwe przed 8 stycznia, gdyż zgodnie z przepisami podatkowymi grudniowe faktury, decydujące o wysokości przychodu za 2018 r., mogły spływać do firm do 15 stycznia 2019 r.

Najbardziej zaskakująca jest druga liczba wskazująca, że co dziesiąty przedsiębiorca uprawniony do ulgowej składki jeszcze jej nie wpłacił.

– Może przedsiębiorcy przestraszyli się wzoru na obliczenie podstawy wymiaru obniżonych składek zawartego w nowych przepisach – zauważa mec. Andrzej Radzisław.

Więcej w Rzeczpospolitej z 24 lutego 2019 r.
dodano: 2019-02-28 10:24Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.