.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Pracownik nie chce zgłaszać wypadku? Dla firmy to bez znaczenia

Dziennik Gazeta Prawna (2019-02-28), autor: Maciej Ambroziewicz, oprac.: GR

W trakcie wykonywania obowiązków służbowych pracownik spadł z drabiny i doznał urazu nogi. Z uwagi na to, że do zdarzenia doszło pod koniec zmiany roboczej, nie zwolnił się z pracy i do lekarza poszedł dopiero wieczorem. Prześwietlenie RTG wykazało skręcenie nogi, jednakże poszkodowany nie przyjął zwolnienia lekarskiego, twierdząc, że może dalej pracować i nie chce zgłaszać wypadku. Czy w takim przypadku praco dawca może odstąpić od sporządzenia dokumentacji powypadkowej? – pyta czytelnik Dziennika Gazety Prawnej.
 
Jak odpowiada ekspert współpracujący z DGP - w razie wypadku przy pracy pracodawca ma obowiązek podjąć niezbędne działania eliminujące lub ograniczające zagrożenie, zapewnić udzielenie pierwszej pomocy osobom poszkodowanym, ustalić w przewidzianym trybie okoliczności i przyczyny wypadku oraz zastosować odpowiednie środki zapobiegające podobnym wypadkom.

Okoliczności i przyczyny takiego zdarzenia, zgodnie z przepisami rozporządzenia w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy, analizuje zespół powypadkowy. Co do zasady składa się on z pracownika służby bhp oraz społecznego inspektora pracy. Zespół ten powinien dokonać ustaleń w tym zakresie nie później niż do 14. dnia od dnia uzyskania zawiadomienia o wypadku. Wpisuje się je do protokołu powypadkowego, który należy sporządzić według wzoru określonego w przepisach.

W tym miejscu warto podkreślić, że ustalenie okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy jest nie tylko prawem pracownika, lecz także i jednocześnie obowiązkiem pracodawcy – niezależnie od tego, czy pracownik zamierza dochodzić świadczeń odszkodowawczych. Wypadek przy pracy nie jest zdarzeniem prawnie obojętnym dla zatrudniającego i dla zatrudnionego (por. wyrok Sądu Najwyższego z 14 maja 2009 r., sygn. akt II PK 282/08, OSNP 2011/1-2/7).

Należy przy tym przypomnieć, że zgodnie z art. 283 par. 2 pkt 6 kodeksu pracy, kto nie ujawnia wypadku przy pracy albo przedstawia niezgodne z prawdą informacje, dowody lub dokumenty dotyczące takich wypadków, podlega karze grzywny od tysiąca do 30 tys. zł. Ponadto, zgodnie z art. 221 kodeksu karnego, kto wbrew obowiązkowi nie zawiadamia w terminie właściwego organu o wypadku przy pracy lub chorobie zawodowej albo nie sporządza lub nie przedstawia wymaganej dokumentacji, podlega grzywnie do 180 stawek dziennych albo karze ograniczenia wolności. Mając to na uwadze, w opisanym przypadku wskazane jest zatem przeprowadzenie postępowania powypadkowego i sporządzenie stosownej dokumentacji powypadkowej.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 28 lutego 2019 r.
dodano: 2019-03-01 10:30Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.