.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Pracownik tymczasowy bez zwolnienia

Dziennik Gazeta Prawna (2019-03-05), autor: Paulina Szewioła, oprac.: GR

Agencja zatrudnienia oddelegowuje pracowników tymczasowych. Są nimi zarówno Polacy, jak i cudzoziemcy, m.in. Ukraińcy. Agencja kieruje ich do pracy w różnych firmach, również takich, których siedziba znajduje się poza miejscem zamieszkania tych osób – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.
 
Z tego względu chce zapewniać im zakwaterowanie w atrakcyjnych cenach. W tym celu zamierzała zawierać umowy z podmiotami wynajmującymi mieszkania lub pokoje, a w regulaminie wynagradzania dodać zapis, zgodnie z którym osoby zatrudnione będą nabywały świadczenia w postaci zakwaterowania po cenach promocyjnych, tj. niższych, niż kwota pierwotnie zapłacona przez firmę.

Spółka chciała wiedzieć, czy przychód pracowników tymczasowych z tego tytułu wlicza się do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Dlatego skierowała wniosek w tej sprawie do ZUS.

W ocenie wnioskodawcy, przychód ten nie będzie oskładkowany. A wynika to z par. 2 ust. 1 pkt 26 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1949). Zgodnie z tym przepisem podstawy wymiaru nie stanowią korzyści materialne polegające na uprawnieniu do zakupu po cenach niższych niż detaliczne niektórych artykułów, przedmiotów lub usług. Wnioskodawca zwracał przy tym uwagę, że z zakresu tej regulacji nie zostały wyłączone żadne rzeczy. Muszą mieć jedynie związek z pracą.

Inne zdanie na ten temat miał jednak ZUS (decyzja ZUS oddział w Lublinie z 27 lutego nr: WPI/200000/43/139/2019). W uzasadnieniu decyzji przywołał wyrok Sądu Apelacyjnego w Krakowie z 19 lipca 2016 r. (sygn. III Aua 1260/15). SA wskazał w nim, że w przywołanym przepisie nie chodzi tylko o proste współfinansowanie przez pracownika i pracodawcę ceny zakupu określonych przedmiotów i usług u podmiotów zewnętrznych, tylko o kwestie związane z zakupem przez osoby zatrudnione towarów produkowanych lub sprzedawanych przez samego pracodawcę.

W związku z powyższym świadczenie realizowane przez agencję jest dodatkowym składnikiem wynagrodzenia, przekazywanym pracownikowi w formie innej niż pieniężna.

Z tego względu powinno zostać uwzględnione w podstawie wymiaru składek.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 5 marca 2019 r.
dodano: 2019-03-05 10:26Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by Info Baza Solution sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.