.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

60 mln zł na usługi opiekuńcze dla niepełnosprawnych

Dziennik Gazeta Prawna (2019-03-07), autor: Michalina Topolewska, oprac.: GR

Do 29 marca gminy mają czas na wnioskowanie do wojewodów o dofinansowanie na wsparcie opiekunki środowiskowej niepełnosprawnym: dzieciom oraz osobom do 75. roku życia – donosi Dziennik Gazeta Prawna.
 
Możliwość otrzymania pieniędzy na ten cel przewiduje ogłoszony przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej program ”Usługi opiekuńcze dla osób niepełnosprawnych„. Jest to pierwszy z programów, który ma być w tym roku realizowany ze środków gromadzonych na działającym od 1 stycznia Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Usługi opiekuńcze są świadczone przez opiekunki środowiskowe osobom, które z uwagi na wiek, chorobę lub z innych powodów wymagają pomocy w miejscu zamieszkania. Co do zasady ich zapewnianie jest zadaniem własnym samorządu, finansowanym z ich własnych budżetów.

Natomiast w ramach wspomnianego programu gminy będą mogły otrzymać dofinansowanie na świadczenie usług dla dwóch grup odbiorców. Pierwszą z nich są dzieci poniżej 16. roku życia, które mają orzeczenie o niepełnosprawności zawierające takie same wskazania, jakie obowiązują przy przyznawaniu świadczenia pielęgnacyjnego. Drugą grupą są zaś osoby z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności lub orzeczeniem ZUS o niezdolności do pracy lub samodzielnej egzystencji, jeśli nie mają więcej niż 75 lat. Dodatkowym warunkiem jest, aby ich dochód nie przekraczał 350 proc. kryterium obowiązującego w pomocy społecznej. Reguły programu przewidują, że dofinansowanie będzie wynosić do 50 proc. kosztów świadczenia usług.

Wnioski o dofinansowanie gminy mogą składać do urzędów wojewódzkich do 29 marca. Wojewodowie rozpatrzą je do 30 kwietnia, a potem przekażą do resortu rodziny, który zweryfikuje i do 17 maja zatwierdzi listę rekomendowanych wniosków. Łącznie do rozdysponowania między samorządy jest 60 mln zł.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 7 marca 2019 r.
dodano: 2019-03-08 10:37Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.