.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Firmy mogłyby więcej odliczać na badania i rozwój

Dziennik Gazeta Prawna (2019-03-14), autor: Agnieszka Pokojska, oprac.: GR

Coraz więcej podatników korzysta z ulgi B+R, ale potencjał do odliczeń jest nadal niewykorzystany, tak wynika z analizy ekspertów CRIDO – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.
 
Wyliczyli oni, że w 2017 r. tylko niespełna 15 proc. nakładów, które zostały zainwestowane przez polskich przedsiębiorców w działania badawczo-rozwojowe, zostało wziętych pod uwagę przy rozliczaniu ulgi.

Z preferencji skorzystało wówczas 1090 podatników PIT i CIT (czyli ponad dwa razy więcej niż rok wcześniej) spośród 5102, którzy prowadzili działalność badawczo-rozwojową – wskazuje CRIDO.

W rozliczeniu za 2017 r. odliczyli oni – dzięki uldze – 584 mln zł. To ponad dwa razy więcej niż rok wcześniej, ale nadal, jak wskazują eksperci, jest to tylko ułamek kwoty wydatków na badania i rozwój zgłaszanych w ramach ulgi B+R (1,91 mld zł). Wynika to z tego, że w 2017 r. można było odliczać tylko część kosztów kwalifikowanych (np. 50 proc. wynagrodzenia pracowników realizujących prace B+R, a w 2016 r. jeszcze mniej, bo tylko 30 proc.).

Od 2018 r. można odejmować już 100 proc. kosztów kwalifikowanych (firmy o statusie centrum badawczo-rozwojowego – nawet 150 proc.). Poszerzony został też katalog kosztów kwalifikowanych. Ponadto z ulgi mogą korzystać firmy działające w specjalnej strefie ekonomicznej (choć nadal w pewnych przypadkach posiadanie zezwolenia strefowego może uniemożliwić skorzystanie z ulgi B+R) – wskazuje CRIDO.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 14 marca 2019 r.
dodano: 2019-03-14 10:35Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.