.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Jakie kryteria musi wziąć pod uwagę pracodawca, aby świadczenia z ZFŚS były zwolnione z obciążeń

Dziennik Gazeta Prawna (2019-03-28), autor: Marcin Nagórek, oprac.: GR

Nasza spółka prowadzi działalność budowlano-remontową. Z okazji świąt zamierzamy wypłacać pracownikom dodatkowe świadczenia pieniężne. Planujemy w regulaminie ustalić kryterium dochodu uzyskiwanego z pensji i stażu pracy. Czy takie świadczenia będą wolne od składek ZUS? – pyta czytelnik Dziennika Gazety Prawnej.
 
Jak odpowiada ekspert współpracujący z DGP - zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych przyznawanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat z funduszu uzależnia się od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z funduszu. W ust. 2 postanowiono zaś, że zasady i warunki korzystania z usług i świadczeń finansowanych z funduszu oraz zasady przeznaczania środków na poszczególne cele i rodzaje działalności socjalnej określa pracodawca w regulaminie. Pracodawca, u którego nie działa zakładowa organizacja związkowa, uzgadnia regulamin z pracownikiem wybranym przez załogę do reprezentowania jej interesów.

Orzecznictwo sądowe akcentuje specyficzny status tych środków i warunki ich rozdysponowania przez pracodawcę. W wyroku Sądu Apelacyjnego w Białymstoku z 28 marca 2017 r., sygn. akt III AUa 875/16, podkreślono np., że fundusz świadczeń socjalnych jest instytucją prawną, która ma łagodzić różnice w poziomie życia pracowników i ich rodzin. Jest on wyrazem funkcji społecznej zakładu pracy, jego adresatem są zaś rodziny (a nie tylko pracownicy) o najniższych dochodach. Artykuł 8 ust. 1 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych powiązał zasady korzystania z ulgowych usług i świadczeń z sytuacją życiową, materialną i rodzinną osób uprawnionych, czyli z kryterium socjalnym. Przyjęcie tego kryterium prowadzi do wniosku, że przyznawanie świadczeń ogółowi zatrudnionych jedynie na podstawie wynagrodzenia brutto pracownika jest wykluczone.

Pracodawca musi więc tak ukształtować kryteria przyznawania świadczeń, aby obejmowały one nie tylko świadczenia pracowników wynikające z ich wynagrodzeń uzyskiwanych u pracodawcy, lecz także te uzyskiwane przez pozostałych członków rodziny. Można tu przytoczyć stanowisko podane w wyroku Sądu Apelacyjnego w Poznaniu z 12 sierpnia 2015 r., sygn. akt III AUa 2235/14, gdzie wskazano, że określając sytuację materialną pracownika, zakład pracy powinien uwzględnić nie tylko wynagrodzenie otrzymywane przez pracownika w danym zakładzie, lecz także dochody osiągane poza zakładem pracy, a także dochody członków rodziny pozostających we wspólnym gospodarstwie z tym pracownikiem. W przeciwnym razie z wysokim prawdopodobieństwem ZUS uzna je za przychody stanowiące podstawę wymiaru składek.

Stanowisko pracodawcy spółki nie jest więc właściwe. Musi on uwzględnić również dochody innych członków rodziny, aby uzyskać możliwie pełne informacje o sytuacji materialnej osoby uprawnionej do środków funduszu.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 28 marca 2019 r.
dodano: 2019-03-28 10:40







Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.