.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Schorzenie może być ujęte w uzasadnieniu orzeczenia

Dziennik Gazeta Prawna (2019-04-09), autor: Michalina Topolewska, oprac.: GR

Jeśli stwierdzenie dotyczące występowania u pracownika jednego ze schorzeń szczególnych znajduje się w uzasadnieniu do orzeczenia, to ma on prawo do wyższego dofinansowania do wynagrodzenia – donosi Dziennik Gazeta Prawna.
 
Tak odpowiedział Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na pytanie skierowane przez Ogólnopolską Bazę Pracodawców Osób Niepełnosprawnych. Co do zasady, wysokość dopłaty do wynagrodzenia pracownika z dysfunkcją zdrowotną wynosi 450 zł miesięcznie, gdy ma orzeczoną lekką niepełnosprawność, 1125 zł, jeśli ma ona stopień umiarkowany, a 1800 zł przy znacznym jej poziomie. Wysokość dofinansowania może być zwiększona o 600 zł, jeśli orzeczone zostało jedno ze schorzeń szczególnych wymienionych w art. 26a ust. 1b ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 511 ze zm.). Zalicza się do nich: chorobę psychiczną, upośledzenie umysłowe, całościowe zaburzenia rozwojowe, epilepsję oraz utratę wzroku.

Problem w tym, że czasami pracodawcy po otrzymaniu od pracownika orzeczenia, zwłaszcza tego, wydanego przez lekarza orzecznika ZUS, mają wątpliwości, czy należy im się podwyższone dofinansowanie, bo nie zawsze jest w nim wpisany symbol konkretnej przyczyny niepełnosprawności. Tak było w przypadku firmy, której sytuację opisał OBPON.org w pytaniu do PFRON. Pracownik przedstawił orzeczenie, w którym lekarz ZUS ustalił, że jest całkowicie niezdolny do pracy, natomiast w uzasadnieniu wskazał, że jest leczony z powodu „schorzenia natury psychicznej”. OBPON.org zapytał się więc, czy na tej podstawie pracodawca może zaliczyć pracownika do stopnia umiarkowanego ze schorzeniem szczególnym, tj. chorobą psychiczną, i otrzymywać na niego wyższe subsydia płacowe.

PFRON odpowiedział, że sposób dokumentowania jednostek chorobowych, o których mowa art. 26a ust. 1b reguluje załącznik nr 1 do rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 22 czerwca 2016 r. w sprawie miesięcznego dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych (Dz.U. poz. 951). Zgodnie z objaśnieniami począwszy od stycznia 2011 r., występowanie schorzeń szczególnych musi być dokumentowane orzeczeniem. Natomiast dotychczasowe wyjaśnienia Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych wskazują, że stwierdzenie dotyczące schorzenia szczególnego może wynikać z sentencji, symbolu przyczyny niepełnosprawności, wskazań lub uzasadnienia podanego na orzeczeniu o stopniu niepełnosprawności.

Dlatego PFRON, mając na uwadze stanowisko BON oraz treść orzeczenia przekazanego przez OBPON.org, odpowiedział, że pracodawca ma prawo ubiegać się o podwyższoną kwotę dofinansowania. To uprawnienie przysługuje mu od dnia, w którym pracownik przedstawi mu to orzeczenie.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 9 kwietnia 2019 r.
dodano: 2019-04-09 10:41Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.