.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Numer 112 także dla osób niepełnosprawnych

Dziennik Gazeta Prawna (2019-04-10), autor: Paulina Szewioła, oprac.: GR

Pracownicy obsługujący zgłoszenia alarmowe będą chronieni przed groźbami i zniewagami jak funkcjonariusze publiczni. Takie rozwiązanie wynika z propozycji zmian w przepisach ustawy o systemie powiadamiania ratunkowego, które przygotował resort spraw wewnętrznych i administracji – donosi Dziennik Gazeta Prawna.
 
To niejedyna zmiana dotycząca centrów powiadamiania ratunkowego. Propozycja rządu wprowadza także ścieżki awansu zawodowego dla operatorów numerów alarmowych. Będą mogli piastować stanowiska starszego operatora, koordynatora i koordynatora – trenera. Obecnie funkcjonuje w nich płaska struktura, która wyklucza awans. Poza zadaniami wykonywanymi na stanowisku operatora numerów alarmowych, poszczególne grupy pracowników (w zależności od zajmowanego stanowiska) będą miały dodatkowe zadania związane m.in. z koordynacją i nadzorem nad pracą operatorów, sporządzaniem kart ocen ich pracy, przeprowadzaniem szkoleń wewnętrznych, przygotowywaniem do wykonywania obowiązków kandydatów do tej profesji. Kandydat do awansu będzie musiał spełniać też określone wymagania i uzyskać pozytywną opinię kierownika CPR i psychologa. Zmiana stanowiska pracy będzie wiązała się też ze wzrostem wynagrodzenia. Zdaniem rządu stworzenie możliwości awansu dla tej grupy zawodowej podniesie motywację pracowników do pozostania w strukturach CPR.

Dodatkowo rząd chce zapewnić niepełnosprawnym, w tym osobom głuchym i niedosłyszącym, możliwość korzystania z aplikacji mobilnej, która dzięki zastosowaniu piktogramów umożliwi im dokonanie zgłoszenia na numer alarmowy 112. Warunkiem skorzystania z aplikacji mobilnej będzie jej pobranie np. ze strony internetowej MSWiA oraz zarejestrowanie się. Aplikacja będzie częścią wykorzystywanego w centrach powiadamiania ratunkowego systemu teleinformatycznego.

Zaproponowano także zwiększenie etatu psychologa w każdym CPR z 0,25 etatu do pełnego etatu, a w CPR, gdzie liczba operatorów jest wyższa niż 100 – do dwóch etatów. Wynika to ze specyfiki tego zawodu, gdzie pracuje się pod dużą presją czasu, a decyzje muszą być podejmowane szybko. Ze względu na to u zatrudnionych na stanowisku operatora numerów alarmowych istnieje duże ryzyko pojawienia się objawów podobnych do zespołu stresu pourazowego.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 10 kwietnia 2019 r.
dodano: 2019-04-10 11:14Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.