.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Czy posiadanie gruntów rolnych wykluczy skorzystanie z ulgi na start

Dziennik Gazeta Prawna (2019-04-11), autor: Marcin Nagórek, oprac.: GR

Zamierzam skorzystać z ulgi na start jako przedsiębiorca. Jestem właścicielem kilku hektarów gruntów rolnych. Jednak nie prowadzę działalności rolniczej ani nie należę do KRUS. Czy będę mógł skorzystać z ulgi? – pyta czytelnik Dziennika Gazety Prawnej.
 
Jak odpowiada ekspert współpracujący z DGP - zgodnie z art. 18 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych przedsiębiorca będący osobą fizyczną, który podejmuje działalność gospodarczą po raz pierwszy albo podejmuje ją ponownie po upływie co najmniej 60 miesięcy od dnia jej ostatniego zawieszenia lub zakończenia i nie wykonuje jej na rzecz byłego pracodawcy (w pewnym okresie), nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym przez sześć miesięcy od dnia podjęcia działalności gospodarczej. Przepisu tego nie stosuje się do przedsiębiorców spełniających warunki określone w art. 5a ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, czyli rolników. ZUS w piśmie z 27 marca 2019 r., znak WPI/200000/43/289/2019, wskazał m.in., że posiadanie przez przyszłego przedsiębiorcę gruntów rolnych i opłacanie z tego tytułu podatku rolnego nie stanowi negatywnej przesłanki do zastosowania ww. preferencji. ZUS przywołał art. 5a ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. Wynika z niej, że rolnik lub domownik, który podlegając ubezpieczeniu w pełnym zakresie z mocy ustawy nieprzerwanie przez co najmniej trzy lata, rozpocznie prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej lub rozpocznie współpracę przy prowadzeniu tej działalności, podlega nadal temu ubezpieczeniu, jeżeli spełnia jednocześnie następujące warunki:

- złoży w KRUS oświadczenie o kontynuowaniu tego ubezpieczenia w terminie 14 dni od dnia rozpoczęcia wykonywania pozarolniczej działalności gospodarczej lub współpracy przy tej działalności;

- jednocześnie nadal prowadzi działalność rolniczą lub stale pracuje w gospodarstwie rolnym, obejmującym obszar użytków rolnych powyżej 1 ha przeliczeniowego, lub w dziale specjalnym;

- nie jest pracownikiem i nie pozostaje w stosunku służbowym;

- nie ma ustalonego prawa do emerytury lub renty albo do świadczeń z ubezpieczeń społecznych;

- kwota należnego podatku dochodowego za poprzedni rok podatkowy od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej nie przekracza 2528 zł.

Z pisma ZUS wynika ponadto, że skoro przyszły przedsiębiorca nie prowadzi gospodarstwa rolnego, nie osiąga żadnych przychodów, nie podlega ubezpieczeniu w KRUS, a jest tylko właścicielem gruntów rolnych, to może skorzystać z ulgi na start.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 11 kwietnia 2019 r.
dodano: 2019-04-11 10:19Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.