.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Gminy kontra płonące śmieci

Dziennik Gazeta Prawna (2019-04-11), autor: Katarzyna Nocuń, oprac.: GR

Samorządowcy dostaną narzędzia, by chronić mieszkańców przed płonącymi hałdami śmieci. Zgodnie z planami rządu wszystkie instalacje odpadowe będą musiały uzyskać ocenę środowiskową – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.
 
Zgodnie z projektem rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko opinię środowiskową będą musiały uzyskać wszystkie instalacje odpadowe oprócz PSZOK-ów (punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych). Oznacza to, że wójt, burmistrz i prezydent miasta będzie mógł podjąć negatywną decyzję o lokalizacji odpadowej instalacji ze względu na zagrożenie dla środowiska, a jest ona wiążąca. Gminy będą więc mogły zablokować potencjalnie niebezpieczną inwestycję i nie zgodzić się na gromadzenie odpadów w pobliżu osiedli, szkół czy innych instytucji użyteczności publicznej.

Nowe prawo ma też umożliwić kontrolę organom ochrony środowiska i inspekcji sanitarnej na wczesnym etapie inwestycji. Autorzy projektu rozporządzenia przyznają, że zniesienie w 2013 r. obowiązku uzyskania decyzji środowiskowej w przypadku zbierania odpadów innych niż złom nie było dobrą decyzją. Jak oceniają, przyczyniło się to do powstania licznych obiektów uciążliwych dla otoczenia.

Zgodnie z prawem firmy mogą gromadzić śmieci przez rok, później powinny poddać je recyklingowi lub legalnie zutylizować. Tak się często nie dzieje. Mafie śmieciowe wykorzystują czas przewidziany w prawie i przetrzymują odpady, a następnie je podpalają. W reakcji na problem rząd znowelizował ustawę o odpadach i inspekcji ochrony środowiska (Dz.U. z 2018 r. poz. 1479 ze zm.). Zwiększono uprawnienia inspektorów ochrony środowiska. Przepisy zacieśniły ich współpracę ze służbami mundurowymi.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 11 kwietnia 2019 r.
dodano: 2019-04-11 10:24Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by Info Baza Solution sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.