.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Kiedy można wystąpić o interpretację indywidualną

Dziennik Gazeta Prawna (2019-04-11), autor: Joanna Śliwińska, oprac.: GR

W naszej firmie mieliśmy problem z obliczeniem zasiłku chorobowego dla jednego z pracowników. Jego zdaniem wypłaciliśmy mu zdecydowanie zbyt niską kwotę, o czym zawiadomił ZUS. Nie chcemy długo czekać na rozstrzygnięcie i ewentualnie płacić duże odsetki. Czy możemy w takim przypadku wystąpić o interpretację do ZUS? – pyta czytelnik Dziennika Gazety Prawnej.
 
Jak odpowiada ekspertka współpracująca z DGP - interpretacje indywidualne zostały określone w art. 34 prawa przedsiębiorców. Zgodnie z nim przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu lub właściwej państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie wyjaśnienia co do zakresu i sposobu stosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej lub składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie. Wniosek może dotyczyć zaistniałego stanu faktycznego lub zdarzeń przyszłych. Uszczegółowienie zasad wydawania interpretacji w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych znajduje się w art. 83d ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Na mocy ust. 1 tego artykułu ZUS wydaje interpretacje w sprawach dotyczących:

- obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym,

- zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych,

- podstawy wymiaru tych składek.

Ustawodawca nie pozwala więc przedsiębiorcy (płatnikowi) zapytać ZUS w tym trybie o wysokość zasiłków wypłacanych pracownikom. Może to zrobić jedynie po prostu zadając pytanie ZUS, co będzie skutkowało wszczęciem postępowania wyjaśniającego.

Na przeszkodzie do złożenia wniosku o interpretację stoi także art. 83 d ust. 2. Zgodnie z nim nie wydaje się interpretacji indywidualnych co do tych elementów stanu faktycznego, które w dniu złożenia wniosku o interpretację są przedmiotem toczącego się postępowania wyjaśniającego lub kontroli albo gdy w tym zakresie sprawa została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji. A w tym przypadku sprawa zasiłku jest właśnie przedmiotem takiego postępowania. Przedsiębiorcy nie pozostaje nic innego, jak tylko czekać na rozstrzygnięcie ZUS.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 11 kwietnia 2019 r.
dodano: 2019-04-15 10:19Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.