.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Produkty dla przewlekle chorych bez nadmiernej biurokracji

Dziennik Gazeta Prawna (2019-05-08), autor: Agata Szczepańska, oprac.: GR

Zlecenia na wyroby medyczne zostaną uproszczone – nie tylko te wystawiane w formie elektronicznej. Również papierowe formularze będą krótsze. Zmiany te wprowadzi przyjęta przez rząd nowela tzw. ustawy refundacyjnej – donosi Dziennik Gazeta Prawna.
 
Projekt nowelizacji ustawy z 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych (Dz.U. z 2017 r. poz. 1844 ze zm.) to odpowiedź na krytykę ze strony pacjentów, lekarzy i producentów po zmianie zasad wystawiania zleceń na wyroby medyczne. Skomplikowana procedura ma zostać uproszczona, a zakres zbieranych przy tym danych – ograniczony. Propozycja została skierowana do konsultacji w połowie kwietnia. Mimo dość krótkiego czasu opiniowania wpłynęło sporo uwag, z których część uwzględniono.

Od kilku tygodni obowiązuje nowy wzór papierowego zlecenia na wyroby medyczne, który zamiast dotychczasowych dwóch stron liczy aż siedem. Projektowana nowela wprowadza możliwość skorzystania z krótszej, uproszczonej wersji formularza – ale jedynie w odniesieniu do zleceń weryfikowanych elektronicznie i wybranych kategorii produktów. W konsultacjach pojawiły się sugestie, by wprowadzić jeden, zdecydowanie krótszy i prostszy wzór zlecenia, stosowany w przypadku wszystkich wyrobów medycznych. Resort się do tych uwag przychylił, zapowiadając, że niezależnie od ewentualnego określenia wzorów uproszczonych podjęto prace w zakresie uproszczenia wzoru ogólnego.

Uwzględniono również uwagi dotyczące osób odbierających wyroby medyczne dla pacjenta. Zrezygnowano z konieczności przedstawiania w takich sytuacjach pełnomocnictwa lub upoważnienia oraz określania statusu osoby odbierającej wyrób medyczny. Argumentowano, że uzyskiwanie upoważnienia od pacjenta, często z otępieniem, jest skomplikowane i zbędne, nie stanowi żadnego zabezpieczenia, a jedynie utrudni życie rodzinom chorych.

Resort nie zgodził się natomiast, by zrezygnować z obowiązku weryfikacji wieku pacjenta przez sklepy medyczne i wprowadzenie jednoznacznej regulacji, że limit jest ustalany na dzień wystawienia zlecenia.

Nie przyjęto również uwag, by z możliwości wystawienia zlecenia na 12 miesięcy mogli skorzystać wszyscy pacjenci. Projekt przewiduje, że dotyczyć to będzie tylko zleceń potwierdzanych elektronicznie, a nie wiadomo, jak często taka wersja będzie wystawiana. Zatem to, czy pacjent będzie mógł skorzystać z tego przywileju, zależeć będzie od tego, czy jego lekarz korzysta z systemów informatycznych NFZ. A zmiana lekarza, w szczególności w mniejszych miejscowościach, nie zawsze jest możliwa. Resort jednak uznał, że z dostępnych danych i prognoz wynika, że coraz więcej świadczeniodawców korzysta lub będzie w niedalekiej przyszłości korzystało z systemów informatycznych NFZ.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 8 maja 2019 r.
dodano: 2019-05-08 10:58Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by Info Baza Solution sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.