.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Zarobek na nieruchomościach nie chroni przed JPK

Dziennik Gazeta Prawna (2019-05-15), autor: Mariusz Szulc, oprac.: GR

Obrót z wynajmu garaży mieszkańcom należy wliczać do limitu zwolnienia podmiotowego z VAT, nawet gdy czynsz najmu jest bez podatku – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.
 
Pytanie KIS zadała spółdzielnia, która przychody z wynajmu garaży swoim mieszkańcom (ponad 1,1 mln zł rocznie) przeznaczała na gospodarkę zasobami mieszkaniowymi. Uznała, że nie musi rozliczać od nich VAT, bo może skorzystać ze zwolnienia zapisanego w art. 43 ust. 1 pkt 11 ustawy o tym podatku. Przysługuje ono dla czynności wykonywanych na rzecz członków spółdzielni mieszkaniowych oraz właścicieli mieszkań niebędących członkami spółdzielni.

Ważne Do wartości limitu zwolnienia podmiotowego nie wlicza się odpłatnego świadczenia usług zwolnionych od podatku, ale od tej reguły są wyjątki wymienione w art. 113 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT.

Spółdzielnia uznała, że skoro sprzedaż opodatkowana w trakcie roku nie przekroczy u niej w trakcie roku 200 tys. zł, to przysługuje jej zwolnienie podmiotowe, o którym mowa w art. 113 ust. 1 ustawy o VAT. A to oznacza brak obowiązku składania deklaracji VAT i przesyłania ewidencji w formacie JPK.

Nie zgodził się z tym dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (interpretacja indywidualna z 7 maja 2019 r., nr 0114-KDIP1-3.4012.33.2019.5.SM/MK). Przyznał, że zasadniczo zgodnie z art. 113 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT do wartości limitu zwolnienia podmiotowego nie wlicza się odpłatnego świadczenia usług zwolnionych od podatku, ale – jak zastrzegł – od tej reguły są wyjątki. Jeden z nich dotyczy transakcji związanych z nieruchomościami, jeżeli nie mają one charakteru czynności pomocniczych.

Dyrektor KIS zwrócił uwagę na to, że spółdzielnia niewątpliwie wykonuje czynności związane z nieruchomościami, bo wykorzystuje posiadane przez siebie grunty w celu zarobkowym. Nie są to też transakcje pomocnicze, ponieważ są stałym i niezbędnym elementem głównej działalności spółdzielni.

Obroty z takich transakcji wlicza się więc do limitu zwolnienia podmiotowego, co sprawia, że mogą one przyczynić się do przekroczenia limitu 200 tys. zł – wyjaśnił szef KIS.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 15 maja 2019 r.
dodano: 2019-05-15 10:11Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by Info Baza Solution sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.