.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Upadłość konsumencka także dla grzeszników

Dziennik Gazeta Prawna (2019-05-15), autor: Patryk Słowik, oprac.: GR

Nie ma powodu, by niewłaściwe zachowanie dłużnika uniemożliwiło mu ogłoszenie upadłości. Liczy się przecież fakt niewypłacalności, a nie to, jakie grzechy na sumieniu ma dana osoba. To kluczowe założenie przyjętego przez rząd projektu nowelizacji prawa upadłościowego – donosi Dziennik Gazeta Prawna.
 
Obecne regulacje umożliwiają sądom oddalenie wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, gdy w toku postępowania zostanie ustalone, iż dłużnik doprowadził do swojej niewypłacalności lub istotnie zwiększył jej stopień. Pokazując na przykładzie: jeśli ktoś zalegał z płatnościami, a za ostatnie pieniądze kupił sobie sportowy wóz – co do zasady oddłużyć się nie może.

Projekt nowelizacji przewiduje zaś, że niewłaściwe zachowania dłużnika będą badane dopiero na etapie ustalenia planu spłat wierzycieli. I generalną zasadą ma być pozwolenie na ogłoszenie mu upadłości. Sankcją za złe zachowanie w przyszłości będzie wydłużenie planu spłat do siedmiu lat, podczas gdy dla rzetelnych dłużników będzie on wynosił trzy lata. Wyjątkiem będą sytuacje, gdy dłużnik celowo trwoni majątek i w oczywisty sposób, ze złej woli, dąży do pokrzywdzenia wierzycieli. Taka osoba nadal nie będzie mogła się oddłużyć.

Pomysł Ministerstwa Sprawiedliwości budzi wśród ekspertów kontrowersje. Twórca reformy prawa upadłościowego Jerzy Kozdroń, były wiceminister sprawiedliwości, uważa, że nowe przepisy mogą zachęcać ludzi do lekkomyślności, a nawet celowego robienia długów. Podkreśla on, że projekt zbyt istotnie przechyla szalę na korzyść dłużników kosztem wierzycieli. Obecny wiceminister Marcin Warchoł przekonuje jednak, że zmiany są potrzebne. Uniemożliwianie ogłoszenia upadłości, zdaniem Warchoła, wpędza ogrom ludzi w szarą strefę. A często chodzi o kłopoty całych rodzin, gdyż chcącymi upaść wielokrotnie są drobni przedsiębiorcy ryzykujący przy działalności swym życiowym majątkiem, w tym domem.

Projekt nowelizacji przewiduje też usprawnienie całej procedury. Na tę bowiem narzekają niemal wszyscy. Postępowania toczą się powoli, gdyż wniosków jest bardzo dużo, a kadry sędziowskiej i referendarskiej niewiele. Dlatego rząd proponuje, by osoby nieprowadzące działalności gospodarczej mogły wystąpić o ogłoszenie upadłości w uproszczonej procedurze. W takim przypadku nie będzie wyznaczany sędzia komisarz.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 15 maja 2019 r.
 
dodano: 2019-05-15 10:17Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by Info Baza Solution sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.