.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Rząd chciałby ograniczyć zatory płatnicze

Dziennik Gazeta Prawna (2019-05-15), autor: Patryk Słowik, oprac.: GR

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów będzie nakładał kary administracyjne na firmy, które opóźniają regulowanie swoich zobowiązań. To jeden z kluczowych pomysłów Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii na walkę z trawiącymi polski biznes zatorami płatniczymi. Rząd przyjął przygotowany przez MPiT projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia zatorów płatniczych - czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.
 
Resort przedsiębiorczości przyznaje wprost: z płatnościami jest ogromny kłopot. Szacuje się, że nawet 90 proc. polskich przedsiębiorstw nie otrzymuje zapłaty w ustalonym terminie. Wiele z kolei otrzymuje ją w terminie uzgodnionym, ale szalenie długim. Duże firmy wykorzystują swoją przewagę nad małymi dostawcami, przez co wymuszają odległy czas rozliczenia.

Projekt ustawy przewiduje, że obowiązkowe będzie stosowanie maksymalnie 60-dniowego terminu zapłaty w transakcjach asymetrycznych, czyli takich, w których wierzycielem jest mikro, małe lub średnie przedsiębiorstwo, a nabywcą duża firma. Ponadto w transakcjach handlowych, w których dłużnikiem jest podmiot publiczny, termin zapłaty nie będzie mógł być dłuższy niż 30 dni od dnia doręczenia faktury, a dla publicznych podmiotów leczniczych 60 dni.

W przypadku ustalenia pomiędzy podmiotami równorzędnymi terminu zapłaty dłuższego niż 60 dni, w razie sporu to dłużnik będzie musiał udowodnić, że postanowienie umowne nie było rażąco nieuczciwe. Dziś ciężar dowodu przytłacza wierzycieli.

Resort przedsiębiorczości zdaje sobie sprawę z tego, że niektórzy przedsiębiorcy mogą chcieć obejść przepisy. Stąd wyposażenie w wiele kompetencji prezesa UOKiK. W tym tę kluczową – możliwość wymierzania administracyjnych kar pieniężnych. Na ich wysokość wpływ ma mieć m.in. sytuacja finansowa przedsiębiorcy, wartość kwotowa opóźnionej zapłaty oraz okres opóźnienia. Dla największych podmiotów kary będą mogły iść w miliony złotych. Ale biznes rzeczywiście znajdujący się w tarapatach finansowych najprawdopodobniej nie będzie musiał płacić kar. Chodzi przecież o to, by zapłacił w pierwszej kolejności kontrahentom.

Przy okazji postanowiono wydłużyć katalog czynów nieuczciwej konkurencji o działanie polegające na nieuzasadnionym wydłużaniu terminów zapłaty za dostarczone produkty lub wykonane usługi. Do tego rząd chce podnieść wysokość odsetek ustawowych za opóźnienia w transakcjach handlowych o dwa punkty procentowe, czyli do wartości 11,5 proc.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 15 maja 2019 r.
dodano: 2019-05-15 10:20Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.