.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Mąż nie musi wiedzieć o firmie żony, aby płacić za nią składki

Dziennik Gazeta Prawna (2019-05-16), autor: Marcin Nagórek, oprac.: GR

ZUS doręczył mi decyzję o odpowiedzialności za długi składkowe byłej małżonki. Wyrok rozwodowy zapadł w marcu, ale już od trzech lat nie mieszkamy razem ani nie prowadzimy wspólnego gospodarstwa domowego. Nawet nie wiedziałem, że prowadzi ona firmę ani tym bardziej – że zalega ze składkami. Czy ZUS miał podstawy do obciążenia mnie długami małżonki za ten czas? – pyta czytelnik Dziennika Gazety Prawnej.
 
Jak odpowiada ekspert współpracujący z DGP - z art. 110 ordynacji podatkowej, którą posiłkowo stosuje się do składek ubezpieczeniowych, wynika, że rozwiedziony małżonek podatnika odpowiada całym swoim majątkiem solidarnie z byłym małżonkiem za zaległości podatkowe z tytułu zobowiązań podatkowych powstałych w czasie trwania wspólności majątkowej. Odpowiedzialność ta jest ograniczona do wysokości przypadającego mu udziału w majątku wspólnym. Nie obejmuje ona niepobranych należności wymienionych w art. 107 par. 2 pkt 1 ordynacji, odsetek za zwłokę oraz kosztów egzekucyjnych powstałych po dniu uprawomocnienia się orzeczenia o rozwodzie.

Ustanie między stronami wspólności majątkowej małżeńskiej następuje po uprawomocnieniu się orzeczenia rozwodowego. Z opisu sytuacji wynika zaś, że związek małżeński stron został rozwiązany w marcu 2019 r. Z tą datą ustała także wspólność małżeńska. Jak podkreślił Sąd Apelacyjny w Łodzi w wyroku z 22 marca 2016 r., sygn. akt III AUa 745/15, z punktu widzenia art. 110 par. 1 ordynacji podatkowej nie ma znaczenia rozkład pożycia małżonków, który nastąpił wcześniej, niż orzeczono rozwód. Zupełny i trwały rozkład pożycia między małżonkami stanowi przesłankę do rozwiązania małżeństwa przez rozwód, nie wpływa natomiast na kwestię odpowiedzialności majątkowej za zobowiązania składkowe, jeżeli nie doszło wcześniej do zawarcia umowy o ograniczeniu wspólności ustawowej lub o ustanowieniu rozdzielności majątkowej.

Objęcie odpowiedzialnością drugiego małżonka następuje z chwilą powstania zobowiązania podatkowego (składkowego), przy czym zobowiązanie to musi powstać w czasie trwania wspólności majątkowej. Nie ma znaczenia, że małżonkowie nie mieszkają razem albo że jeden z małżonków prowadzi firmę bez wiedzy drugiego.

Opisywana decyzja ZUS wydaje się więc uzasadniona. Organ trafnie przypisał odpowiedzialność mężowi za długi byłej żony.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 16 maja 2019 r.
dodano: 2019-05-16 10:32Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.