.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Będą małe placówki tylko dla osób z autyzmem

Dziennik Gazeta Prawna (2019-05-16), autor: Michalina Topolewska, oprac.: GR

Minimum pięć miejsc będzie mógł mieć środowiskowy dom samopomocy przeznaczony wyłącznie dla osób z autyzmem, a siedem, jeśli będą tam też uczestnicy z niepełnosprawnościami sprzężonymi – donosi Dziennik Gazeta Prawna.
 
Taki limit znalazł się w nowej wersji projektu nowelizacji rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 9 grudnia 2010 r. w sprawie ŚDS (Dz.U. poz. 1586 ze zm.), uwzględniającej konsultacje resortowe i społeczne. Jego celem jest wprowadzenie nowego typu placówki dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Obecnie gminy, powiaty lub działające na ich zlecenie organizacje pozarządowe mogą prowadzić ŚDS typu A – dla osób przewlekle psychicznie chorych, B – przewidziany dla upośledzonych umysłowo, oraz C – dla osób mających inne przewlekłe zaburzenia czynności psychicznych. Po wejściu w życie nowelizacji możliwe będzie tworzenie placówki typu D, której podopiecznymi będą osoby ze spektrum autyzmu lub niepełnosprawnościami sprzężonymi.

W porównaniu z przekazanym do konsultacji projektem Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wprowadziło modyfikację dotyczącą liczby miejsc w nowym rodzaju ŚDS. Co do zasady liczba miejsc w placówce usytuowanej w jednym budynku nie może być mniejsza niż 15 oraz nie większa niż 60, z zastrzeżeniem, że jeśli ŚDS jest prowadzony w kilku obiektach, to i tak maksymalnie może mieć 120 podopiecznych. Pierwotnie ta reguła miała obowiązywać również w przypadku domów typu D. Jednak w nowej treści projektu znalazł się przepis mówiący o tym, że liczba miejsc nie może być mniejsza niż pięć, gdy ŚDS będą przebywać tylko autystycy, lub siedem, gdy będą tam jedynie osoby z niepełnosprawnościami sprzężonymi lub osoby z obydwu tych grup.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 16 maja 2019 r.
 
dodano: 2019-05-16 10:47Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by Info Baza Solution sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.