.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Zmiana w spółkę pozwala zachować fundusz rehabilitacji

Dziennik Gazeta Prawna (2019-05-23), autor: Michalina Topolewska, oprac.: GR

Jeśli przedsiębiorca przekształca działalność gospodarczą w spółkę kapitałową, nie musi zwracać niewykorzystanych pieniędzy z zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych  – donosi Dziennik Gazeta Prawna.
 
O wydanie interpretacji zwrócił się do PFRON pracodawca, który utracił status zakładu pracy chronionej. Co do zasady oznacza to, że nie może dalej prowadzić ZFRON, a pozostałe tam środki powinien przekazać do PFRON. Od tej reguły wyjątek przewiduje art. 33 ust. 7b ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 511 ze zm.). Według niego przedsiębiorca może zachować ZFRON, jeśli ma minimum 15 pracowników i 25-proc. wskaźnik zatrudnienia osób z dysfunkcjami.

Wymóg ten spełnia wspomniany pracodawca. Prowadzi on przedsiębiorstwo jako osoba fizyczna, a chciałby się przekształcić w jednoosobową spółkę kapitałową. Jego wątpliwości budzi to, czy zachowa ZFRON, czy będzie musiał zrezygnować z niego i oddać do PFRON niewykorzystane pieniądze oraz wpłacić kwotę odpowiadającą poniesionym z niego wydatkom na zakup środków trwałych (w części, która nie została pokryta odpisami amortyzacyjnymi).

Fundusz odpowiedział (interpretacji indywidualnej nr: DW.50.5.2019.RUK), że przekształcenie przedsiębiorstwa osoby fizycznej w jednoosobową spółkę jest formalnie uregulowane w kodeksie spółek handlowych. Zgodnie z nim w takich przypadkach dochodzi do sukcesji, co oznacza, że nowemu podmiotowi przysługują wszystkie prawa i obowiązki poprzednika. Ma też prawo do zezwoleń, koncesji i ulg, które zostały przyznane przedsiębiorstwu przed przekształceniem, a cały majątek wchodzący w skład dotychczasowej firmy staje się majątkiem spółki. Skoro więc pracodawca po utracie statusu ZPChr zachował ZFRON i jego pieniądze, to uprawnienie to przejdzie na jego następcę prawnego.

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wyjaśnia, że konieczne jest spełnienie jeszcze jednego warunku. Spółka musi dalej spełniać przesłanki wymienione w art. 33 ust. 7b ustawy związane z utrzymywaniem odpowiedniego stanu zatrudnienia.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 23 maja 2019 r.
dodano: 2019-05-24 10:23Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.