.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Wyższa refundacja pensji młodocianych pracowników

Dziennik Gazeta Prawna (2019-05-27), autor: Michalina Topolewska, oprac.: GR

Od września będą obowiązywać nowe, wyższe stawki wynagrodzeń dla osób odbywających przygotowanie zawodowe. Pracodawcy, którzy ich zatrudniają, będą zaś mogli wystąpić o zmianę umowy w sprawie wysokości refundacji tych kosztów – donosi Dziennik Gazeta Prawna.
 
Zgodnie z obowiązującymi przepisami rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych pracowników i ich wynagradzania (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 2010), kwota pensji osób przyuczających się do zawodu wynosi w pierwszym roku nauki nie mniej niż 4 proc. przeciętnego wynagrodzenia za poprzedni kwartał, w drugim 5 proc., a w trzecim 6 proc. Natomiast przekazany do konsultacji projekt nowelizacji zakłada zmianę wysokości ich płac od 1 września br. Mają one wynosić odpowiednio 5 proc., 6 proc. i 7 proc. w pierwszym, drugim i trzecim roku edukacji.

Jednocześnie pracodawcy mogą występować o zwrot kosztów poniesionych na pensje osób przyuczanych. Problem w tym, że stosowane do tego celu rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 25 czerwca 2014 r. w sprawie refundowania ze środków Funduszu Pracy wynagrodzeń wypłacanych młodocianym pracownikom (Dz.U. poz. 865) nie przewiduje sytuacji, w której stawki ulegają zmianie. Konieczne stało się więc przygotowanie nowelizacji również tego aktu prawnego, tak aby pracodawcy, którzy mają zawarte umowy o zwrot wydatków z Ochotniczymi Hufcami Pracy, mogli wystąpić z wnioskiem o modyfikację ich zapisów.

Projekt zakłada, że pracodawca będzie miał 30 dni od wejścia w życie nowych kwot na złożenie wniosku o zmianę postanowień umowy. Jeśli zrobi to później, wyższą refundację będzie mógł uzyskać od pierwszego dnia miesiąca następującego po dniu złożenia wniosku. Co do zasady zakłady pracy składają wnioski o refundację za pośrednictwem centrów edukacji i pracy młodzieży, które są jednostkami organizacyjnymi OHP. Te instytucje przekazują je potem do właściwych komend wojewódzkich hufców. Analogicznie będzie w przypadku wniosków o podwyżkę refundacji. Komenda wojewódzka w ciągu 30 dni powiadomi pracodawcę o sposobie rozpatrzenia jego pisma i zawrze z nim aneks do umowy.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 27 maja 2019 r.
dodano: 2019-05-27 10:28Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.