.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Resort przedsiębiorczości nie rezygnuje ze zmian we wpłatach na PFRON

Dziennik Gazeta Prawna (2019-05-30), autor: Michalina Topolewska, oprac.: GR

Mimo sprzeciwu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz krytycznych uwag ze strony pracodawców, w nowej wersji projektu ustawy deregulacyjnej zostały zachowane przepisy modyfikujące zasady dokonywania wpłat na PFRON – donosi Dziennik Gazeta Prawna.
 
Chodzi o zmianę art. 21 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 511 ze zm.). Teraz przewiduje, że do płacenia na PFRON są zobowiązani pracodawcy, którzy mają co najmniej 25 podwładnych i nie osiągają 6 proc. wskaźnika zatrudnienia osób z dysfunkcjami zdrowotnymi. Wnoszona przez nich należność stanowi 40,65 proc. przeciętnego wynagrodzenia i liczby pracowników odpowiadającej różnicy między zatrudnieniem zapewniającym spełnienie tego wskaźnika a rzeczywistą liczbą podwładnych z niepełnosprawnością.

Jednak zdaniem Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii taki zapis skutkuje tym, że firmy świadomie nie decydują się na zwiększanie zatrudnienia ponad 25 osób, aby uniknąć wpłat na PFRON. Dlatego właśnie w projekcie ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczania obciążeń regulacyjnych znalazła się nowelizacja art. 21 ustawy o rehabilitacji. Sprowadza się ona do tego, że przedsiębiorcy wykazujący stan zatrudnienia mieszczący się w trzech przedziałach: od 25 do 25,99 osób, od 26 do 26,99 podwładnych oraz od 27 do 27,99 pracowników, będą płacili odpowiednio niższą wpłatę na PFRON.

Ta propozycja została negatywnie oceniona przez pracodawców. Szereg krytycznych uwag do nowelizacji zgłosiło też MRPiPS, które wprost wskazało, że jej treść zawiera błędy formalne, jest merytorycznie nieuzasadniona oraz przyniesie efekty przeciwne do zakładanego celu ustawy deregulacyjnej, nie mówiąc już o spadku wpływów do funduszu z tytułu wpłat.

Okazuje się, że te zastrzeżenia nie zostały uwzględnione, bo w nowej wersji projektu, która została umieszczona na stronie Rządowego Centrum Legislacji, zachowana została zmiana art. 21 ustawy w zaproponowanym początkowo brzmieniu.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 30 maja 2019 r.
dodano: 2019-05-30 10:12Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by Info Baza Solution sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.