.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Komu przysługuje wyrównanie zasiłku macierzyńskiego

Dziennik Gazeta Prawna (2019-06-06), autor: Joanna Śliwińska, oprac.: GR

Urodziłam dziecko i wykorzystałam już prawie cały urlop macierzyński. Tydzień temu złożyłam wniosek o dwa miesiące urlopu rodzicielskiego. Słyszałam, że jeśli nie wykorzysta się pełnego urlopu rodzicielskiego, to przysługuje dodatkowa wypłata zasiłku. Ile będzie wynosiła? – pyta czytelniczka Dziennika Gazety Prawnej.
 
Jak odpowiada ekspertka współpracująca z DGP - w rzeczywistości chodzi nie tyle o dodatkową wypłatę zasiłku, co o wyrównanie zasiłku przewidziane ustawą o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. W opisywanym przypadku ubezpieczona nie będzie jednak miała do niego prawa.

System wypłat zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego jest bardzo skomplikowany i uzależniony od tego, kiedy został złożony wniosek o urlop rodzicielski. Jeśli matka dziecka w ciągu 21 dni po porodzie złożyła wniosek o udzielenie tego urlopu bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, to będzie otrzymywała zasiłek w wysokości 80 proc. podstawy wymiaru za cały okres tych dwóch urlopów.

Jeśli jednak nie złoży takiego wniosku w tym terminie albo wniosek o urlop rodzicielski złoży ojciec dziecka, to w trakcie urlopu macierzyńskiego będzie otrzymywała 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku. Ponadto 100-proc. zasiłek będzie przysługiwał jej lub ojcu przez pierwsze 6 tygodni urlopu rodzicielskiego (8 tygodni, gdy urodziło się więcej niż jedno dziecko albo 3 tygodnie ‒ w szczególnym przypadku przyjęcia dziecka na wychowanie). Przez pozostałą część urlopu rodzicielskiego korzystającemu z urlopu rodzicowi przysługuje zasiłek w wysokości 60 proc. podstawy wymiaru.

Natomiast wyrównanie, na które liczy ubezpieczona w opisywanej sytuacji, może przysługiwać wyłącznie w pierwszej z opisywanych wyżej sytuacji, tj. złożenia wniosku o urlop rodzicielski w ciągu 21 dni po porodzie. Nabędzie do niego prawo osoba (teoretycznie może to być także ojciec), który zrezygnowała z urlopu rodzicielskiego przed upływem 6 tygodni (odpowiednio 8 i 3 tygodni). Skoro bowiem osobom znajdującym się w drugiej z opisywanych wyżej sytuacji (wniosek o urlop rodzicielski po upływie 21 dni po porodzie) zasiłek w wysokości 100 proc. przysługuje przez urlop macierzyński i 6 tygodni (odpowiednio 8 i 3) rodzicielskiego, to ci znajdujący w sytuacji drugiej, korzystając z tych urlopów w takim samym wymiarze i otrzymując zasiłek jedynie w wysokości 80 proc., mogliby czuć się pokrzywdzeni. Otrzymaliby bowiem mniej pieniędzy tylko dlatego, że wniosek został złożony wcześniej. Wypłaca się im więc wyrównanie do 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku za każdy miesiąc pobierania tego świadczenia.

Jak jednak wynika z opisywanej sytuacji, matka dziecka nie złożyła wniosku o urlop rodzicielski bezpośrednio po porodzie, a więc otrzymywała zasiłek w wysokości 100 proc. podstawy wymiaru. Nie będzie miała prawa do żadnego wyrównania lub dopłaty.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 6 czerwca 2019 r.
dodano: 2019-06-06 10:10Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by Info Baza Solution sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.